Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından siber güvenlik ile ilgilenenlere yönelik bir duyuru yapıldı.

1. BTK Siber Güvenlik Elemanı İçin Başvuruları Değerlendirecek

BTK Siber Güvenlik Elemanı İçin Başvuruları Değerlendirecek

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından siber güvenlik ile ilgilenenlere yönelik bir duyuru yapıldı. Ulusal siber olaylara müdahale organizasyonu kapsamında alınacak yeni personeller için gerekli şartlar açıklandı.

İnternetin yaygınlaşması, ülkeler arasındaki iletişim ve kötü niyetli kişilerin siber saldırı düzenleyerek olumsuz durumlara neden olması gibi nedenler siber güvenliğin önemini artırmış durumda. Özellikle ülkemizde son dönemde yaşanan üzücü olayların ardından yaşanacak siber saldırılara yönelik çalışmalara ağırlık verildi. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri Kurumu bünyesinde hazırlanan proje ile alınacak personellere ilişkin bilgiler paylaşıldı.

BTK sitesinde Başkan Dr. Ömer Fatih Sayan tarafından paylaşılan yazıda şu ibareler yer aldı:

“Kıymetli USOM personeli adayı ve ulusal siber güvenlik gönüllüsü;

Milli güvenliğimizin bir parçası olan ulusal siber olaylara müdahale organizasyonuna katkı sağlamak isteyenlerin başvurularını bekliyoruz.”

Açıklamanın devamında şu cümleler yer aldı:

“Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM),

Ülkemizin siber güvenliğine karşı siber ortamda ortaya çıkan tehditlerin belirlenmesi,

Muhtemel saldırı ve olayların etkilerinin zayıflatılması veya ortadan kaldırılmasına yönelik önlemlerin geliştirilmesi ve ilgili aktörlerle paylaşılması,

Ulusal ve uluslararası seviyede siber ortamda ortaya çıkan tehditler ile ilgili kendisine ulaştırılan ihbarları da değerlendirerek, söz konusu tehditlerin tespit ve bertaraf edilmesi için kamu kurumları, kuruluşlar ve özel kişiler ile koordinasyonun sağlanması için

7/24 esasında görev yapmaktadır."

Kuruma yapılacak başvuruların daha iyi değerlendirilmesi ve incelenebilmesi açısından https://kariyer.btk.gov.tr/usom internet adresindeki başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması istendi.

Başvuruların değerlendirilmesi ise şu şekilde olacak;

* Mezuniyet şartı veya çalışma tecrübesi aranmaksızın,

*Bilgi ve yeteneklerin yarışma ve sınav yoluyla ölçülmesi yöntemiyle.

Yapılacak değerlendirmelerin sonucunda Bilgi Teknolojileri Kurumunun imkân ve ihtiyaçları doğrultusunda USOM’da istihdam edilecekler, oluşturulacak olan platformlar yoluyla ulusal siber güvenliğin güçlendirilmesine gönüllü olarak katkı sağlayacaklar ve siber güvenlik alanında ülkemizin uzman ihtiyacını karşılamak üzere eğitim ve kamp programlarına dâhil edilecekler belirlenecek.

Konuyla ilgilenenler yukarıda belirtmiş olduğumuz link üzerinden başvuru formuna ulaşabilir, gerekli adımları tamamlayabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)