Dünyanın en pahalı 5 maddesini inceleyim

PLÜTONYUM – GRAMI 4.000 $

Dünya üzerinde bilinen en zehirli kanserejon maddedir. Doğal haliyle sadece Afrika’da bulunan plütonyumun 500 gramının yeryüzüne çıkarılıp, eşit olarak ülkelere dağıtıldığında tüm insanlığın akciğer kanserine yakalanabileceği söylenmektedir. Etkisi ise 240.000 yıl sürmektedir. Atom bombası yapımında, eski model uydu ve uzay araçlarında yakıt olarak kullanılmıştır. 1940 senesinde dört profesör tarafından yapılan 152 cm’lik atom hızlandırıcısı içerisindeki uranyum ve döteryum bombardımanı sonucunda elde edilen toksik element, nükleer atık olarak yapay bir şekilde de meydana çıkmaktadır. Bu atıklar ise denetlenmektedir fakat denetimler ne derece sağlıklı ve gerçekçidir bilemiyoruz. 2004 senesindeki nükleer atık denetiminde 30 kilogram ile 2003 senesine göre 10 kilogram fazla olan maddenin, 1 senede 10 kilogram nasıl arttığı konusunda yetkililer açıklama yapmamıştır. Gramı 4.000 Dolar’dır.

TİRİTYUM – GRAMI 30.000 $

Radyoaktif hidrojen izotopu olan trityum, doğal olarak oluşabildiği gibi, yapay olarak da oluşabilmesi mümkün olan renksiz, kokusuz ve havadan daha hafif bir gazdır. Bu element beta ışıması yaparken etrafa saçtığı elektronlar fosfor ile kullanıldığında uzun seneler başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan ışıyabilen bir malzemeye dönüşür. Sinema salonlarında veya çoğu yerde gördüğümüz ‘acil çıkış’ tabelaları trityum kullanılarak yapılmıştır. Aynı zamanda hidrojen bombası yapımında da kullanılmaktadır. Gramı 30.000 Dolar’dır.

ELMAS – GRAMI 65.000 $

Elmas, bilinen en sert maddelerden değerli bir taştır. Sert olması, bir elmasın sadece bir elmasla kesebileceği örneğiyle anlaşılabilir. Karbon elementinin bir modifikasyonu grafit, bir diğeri ise elmastır. Orjinal elmasın sadece Kimberlit Bacaları’nda bulunduğu iddia edilmektedir. Fakat burada da orjinal elmas bulmanın olasılık hesabı 40 milyonda bir olarak ortaya atılmıştır. Sanayi elması olarak rengi ve biçimi açısından bir değer ifade etmeyen elmas da bulunur ve çeşitli sektörlerde kullanır. Günümüzde ise ziynet eşyası, yüzük taşı olarak kullanılmaktadır. Gramı 65.000 Dolar’dır.

KALİFORNİYUM – GRAMI 27 MİLYON $

Sembolü CF, atom numarası 98 olan radyoaktif metalik bir kimyasal element kaliforniyum, ilk kez 1950 senesinde Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’deki laboratuvarda küriyumun alfa parçacıkları ile bombardıman edilmesiyle üretildi. Çok sınırlı miktarda bulunduğu için kullanım alanı da oldukça sınırlı olan element, nükleer reaktörlerin başlatılmasında fisyon parçacıkları kaynağı olarak kullanılır. Bunun yanında altın ya da gümüş arama çalışmalarında nötron kaynağı olarak da kullanımı vardır. Her yıl sadece ABD ve Rusya’daki merkezlerde miligram ölçüsünde sentezlendiği için, gramı 27 Milyon Dolar’dır.

ANTİ-MADDE – GRAMI 100 TRİLYON $

Maddenin ters ikizi. Paul Dirac denklemiyle ortaya çıkmış ve daha sonraki gözlemlerle de varlığı kanıtlanmıştır. Big bang kuramına göre evren bir toz bulutu iken, madde ve antimadde etkileşim haline girer ve bu iki elementin çarpışması sonucu ortaya çok büyük bir enerji çıkar ve ortaya çıkan bu büyük enerji ile evren büyümeye başlar. Tarihi tam olarak bilinmese de, Sibirya’ya antimadde parçasının çarptığı düşünülmektedir. Amerikan Astronomi Cemiyeti’nin son araştırmasına göre fırtınaların üzerinde karşıt madde oluşmaktadır. Şans eseri Fermi uzay teleskopuyla gözlemlenen bulgu, karşıt maddenin ilk kez doğal yollalarla oluşabileceğini ortaya çıkartmıştır. Cern’de saniyenin onda biri kadar bir süreliğine vakumlu bir ortamda incelenme imkanı bulunan antimaddenin (anti hidrojen-anti helyum) üretimi sırasında gereken enerji miktarı oldukça fazla olduğundan, büyük uğraşlarla, çok az miktarlarda bilimsel deneyler için üretilebilmektedir. Fakat ilerleyen senelerde üretim için gerekli enerji sağlanabildiğinde, 1 kilogram uranyumun yakılmasıyla elde edilen 82 milyon joule enerji, 1 kilogram antimadde ile 9 milyar joule seviyesine gelecektir. Bu da insanlık için oldukça önemli bir adım anlamına gelir. Ve gramı 100 Trilyon Dolar seviyesindedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)