Hayatta kalmak, insan içgüdüsünün belki de en kuvvetli itici gücüdür. Yaşamaya devam etmek için, mutlak bir arzu duyarız ve bunun için de hayatımızın tehlikede olduğu anlar için bilinçdışımızda türlü türlü bilgiler depolarız, farklı yerlerden kulağımıza çalınanlar arasından.

1. Ayı saldırdığı anda hareket etmeyin, ölü taklidi yapın.

Ayı saldırdığı anda hareket etmeyin, ölü taklidi yapın.

Bu ilginç bilgiyi duymayanımız var mıdır? Yoktur...

Fakat doğru mu derseniz, pek de değil.

Şöyle ki, eğer kırsal bir alanda ayıyla karşılaştıysanız bu durumda yapmanız gereken ayıyı tahrik etmeden geriye doğru yavaşça yürümektir. Fakat ayı ile yaşam bölgenizde karşılaştıysanız, bu durumda yapmanız gereken onu korkutmaya çalışmak, yüksek sesler çıkarmaktır.

Ayının saldırdığı durumlarda ise farklı stratejiler yürütmelisiniz. Örneğin size saldıran bir siyah ayı ise kaçmaya çalışmayın, onu ürkütmeye çalışın.

Fakat, insan ile ayıların karşılaştığı durumların pek çoğunda ayı siyah değil, kahverengi oluyor ve bu ayılar genellikle yavrularını tehlikede hissettikler anda insana saldırıyor.

Böyle anlarda ayılar gürültü çıkararak ve saldırıya hazırlanıyormuş görünerek sizi uyarır. Yavaşça geriye doğru yürüyün. Eğer ayı sizinle temas kurarsa, karnınız üzerine yatın ve kollarınızı kenarlara açarak ölü taklidi yapın. Fakat ayının yavrularını korumadığı ve çok da sık olmayan avlanma saldırılarında, ölü taklidi yapmaya çalışmayın, muhtemelen ölürsünüz, bu durumda yaşamak için savaşmaktan başka bir yolunuz yok.

2. Yılan ısırığından sonra o bölgedeki zehri, emerek dışarı atabilirsiniz.

Yılan ısırığından sonra o bölgedeki zehri, emerek dışarı atabilirsiniz.

Pek çoklarımız tarafından sıklıkla görülen fakat çok yanlış olan bir mittir. Çünkü, eğer ısırıkla beraber zehir verilmişse, bu zehir anında kan dolaşımına girecektir. O andan sonra da ağzınızı ısırığın olduğu yere dayamak yaraya fazladan bakterinin ulaşmasına sebep olur ve hatta zehrin ağzınıza bulaşmasına ve boğazınıza kaçmasına sebep olabilir.

Zehirli bir ısırıktan sonra yapılacak en doğru şeyler, ısırılan kişiyi bir an önce hastaneye kaldırmak ve bu esnada da kişiyi sakinleştirmeye çalışmak ve ısırılan bölgeyi kalp seviyesinden aşağıda tutmaktır.

3. Vücudunuza bir şey saplandıysa çıkarmamalısınız.

Vücudunuza bir şey saplandıysa çıkarmamalısınız.

Eğer bir nesne vücudunuza saplandıysa bir damara gelmiş ve onu tıkıyor olabilir. Şikago Tıp Merkezi doktorlarından Dr. David Beiser ''Eğer size saplanan şeyi çıkartırsanız deliği açabilir ve kan kaybından ölebilirsiniz.'' diyor.

4. Vahşi yaşamda kaybolmuşsanız ilk yapmanız gereken yiyecek için kaynak bulmaya çalışmak olmalıdır.

Vahşi yaşamda kaybolmuşsanız ilk yapmanız gereken yiyecek için kaynak bulmaya çalışmak olmalıdır.

Çokça dillendirilen ve bir o kadar da yanlış olan bir başka mit de budur.

Şunu unutmayın ki, yiyecek bir şeyiniz olmadan yaklaşık 6 hafta kadar yaşayabilirsiniz.

Peki, vahşi yaşamda ilk olarak ne yapılmalı öyleyse? İlk yapmanız gereken sığınacak bir barınak bulmak ve sıvı ihtiyacınız için önlemler almak olmalıdır.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)