Kuzey buzullarının üçte bir oranında küçülmesi bilim insanlarının araştırmalarını yoğunlaştırmasına neden oluyor.

1. Küresel Isınma Tehlikeli Boyutlara Ulaşabilir!

Küresel Isınma Tehlikeli Boyutlara Ulaşabilir!

İklim değişiklikleri son zamanlarda oldukça dikkat çekici bir hale gelmeye başladı. Aşırı soğuklar, sel felaketleri ya da fırtınalar insanları etkilerken bilim insanları da konuyla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Gelen haberler ise olağandışı hava olaylarının yükselen kutup sıcaklıklarıyla alakası olduğunu gösteriyor.

İklim bilimcilerin yaptığı araştırmalar kutupların ısındığını ve bunun sonucunda buzulların hızlı bir şekilde eridiğini gösterirken bu durumun Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya bölgesinde yaşayan insanları etkilemeye başladığı belirtiliyor.

Atmosferde yaşanan değişikliklerin önemli olduğu ifade edilirken yükselen sıcaklıklar ile beraber farklı hava olayları ortaya çıkıyor. Kar fırtınası ya da sel felaketi gibi durumlar yoğun nüfusa sahip bölgeleri etkisi altına alıyor.

Yakın zamanda yapılan bir ölçüm ise bilim insanlarını oldukça şaşırttı. Rusya’ya ait kutup bölgesinde sıcaklıklar ölçüldü ve normalin 33 ila 20 santigrat derece üstünde olduğu görüldü.

Rutgers Üniversitesi’nden Arktik iklim uzmanı Prof. Jennifer Francis yükselen sıcaklıkların iklimleri etkilemesinin beklendiği, ani iklim kırılmalarının etkilerinin ise katlanarak artmaya devam edeceğini söyledi. Dolayısıyla buzullarda gerçekleşen değişikliklerin güneyde yaşanan iklimlerin değişmesine neden olduğunu söylemek mümkün.

Kuzey kutbunda yaşanan değişimin ardındaki sebep ise şu şekilde açıklanıyor. Eriyen buzulların altındaki karanlık okyanus ortaya çıkınca gün ışığı daha çok absorbe ediliyor ve böylelikle erime ve ısınma döngüsü ortaya çıkıyor.

Bilim insanları konuyla ilgili farklı açılardan değerlendirmelerine devam ederken kuzey buzullarının hızla erimesine neden olan sıcaklık değişimleriyle ilgili önemli noktalara dikkat çekiliyor. Önlenemeyen sıcaklık değişimi döngüsünün ilerleyen zamanlarda çok daha olağanüstü iklim değişikliklerini ortaya çıkarabileceği, dolayısıyla bir şeyler yapılması gerektiği yönünde uyarılar yapılıyor.

Küresel ısınma bir süredir dünyanın gündeminde olan bir konu ve üzerinde yoğun araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Yaşanan iklim değişiklikleri ise insanları etkiliyor. Dünya üzerinde bir yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen sıcaklıklarda yaşanan artışa göre küresel ısınmanın eskiye oranla hangi durumda olduğu belirlenirken 50 yıldır yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın geleceği açısından önemli olduğu hususunda bilim insanları fikir birliğine varmış durumda.

Kuzey buzullarının üçte bir oranında küçülmesi şimdiden yaşanan iklimleri etkilerken gelecekte neler olabileceği merak ediliyor.

Kaynak:Ntv.com.tr

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)