Dünyaca ünlü Samsung kısa süre önce satışa sunduğu son modeli Galaxy Note 7 telefonlarında yaşanan patlamalar yüzünden tüm dünyada telefonlar toplanıyor.

Dünya devlerinden Samsung'un merakla beklenen son telefonu Note 7 piyasaya sürüldü ve kullanıcılarla buluştu. Kullanıcılar tarafından çok büyük ilgi gören ve övgüler yağdırılan Note 7 piyasaya çıkalı 1 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen çok büyük bir sorunla karşılaştı.  Samsung tarafından CNN'e yapılan açıklamaya göre yaşanan tüm sorunların sebebi Note 7'de kullanılan bataryalar. Buna rağmen Samsung telefonlarının bataryalarını üreten ve Samsung kardeş firması olan Samsun SDI Reuters'a yaptığı açıklamalarda patlayan telefonlarla ilgili olarak kendi ürettiği pilleri suçlayan her hangi bir açıklamaya yer vermedi.  

Samsung yaptığı açıklamada dünya genelinde 35’ten fazla Galaxy Note 7 patlama vakası olduğunu resmi olarak doğruladı. Bu sebepten dolayı piyasaya sürdükleri 2.5 Milyon adet Note 7 telefonun tamamı geri çağrıldı. Adı açıklanmayan başka bir Samsung yetkilisi yaşanan arızanın şimdiye kadar üretilen Note7 telefonlarının %0,1'ini etkileğini buna rağmen işi şansa bırakmayıp tüm cihazları geri çağıracaklarını belirtti. 

Tüm bunların yanında  batarya patlama vakaları Samsung'un piyasa değerinin 7 milyar dolar düşmesine sebep oldu. 

Samsung Global'in yaptığı açıklamalardan sonra ülkemizde beklenen açıklama Samsung Türkiye’den resmi olarak yapıldı. Samsung Türkiye Galaxy Note 7 açıklaması;

“Samsung her zaman en yüksek kalitede ürünler tasarlamayı ve kullanıcılarına sunmayı hedeflemektedir. Yüksek kalitedeki hizmet anlayışımızı sürdürebilmek için, değerli kullanıcılarımızdan gelen her türlü arıza bildirimini çok ciddiye alıyoruz. Galaxy Note7’ye ilişkin bildirilen vakaları takiben, kapsamlı bir inceleme yürüttük ve bu sınırlı sayıdaki vakaların pilden kaynaklanan bir sorun nedeniyle oluştuğunu tespit ettik.

1 Eylül 2016 itibariyle dünya çapında milyonlarca adet satılmış olan Galaxy Note7’ler içerisinde sadece 35 adet vaka bildirilmiştir. Piyasada bu durumdan etkilenmiş olabilecek bataryaları tespit etmek adına tedarikçilerimizle beraber titiz bir inceleme gerçekleştiriyoruz. Belirtmek isteriz ki, ürünlerimiz yürürlükteki tüm mevzuata uygun olarak ithal edilerek satışa sunulmuştur ve BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ile yürütülen ortak çalışma sonucuna göre ülkemizde şu ana kadar bilgimiz dahilinde hiçbir vaka olmamıştır.

Samsung için mutlak öncelik kullanıcılarımızın güvenliğidir. Bu nedenle Samsung Electronics Türkiye olarak ülkemizde Galaxy Note7 satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldık. Hali hazırdaki Galaxy Note7 kullanıcılarımız mevcut cihazlarını en kısa zamanda yenileriyle değiştirebilecekler veya satın almış oldukları noktaya ürünü iade ederek ödemiş oldukları ücretin tamamını geri alabilecekler.

Kullanıcılarımız için bu durumu en hızlı şekilde çözmek ve en yüksek kalitede ürünleri sunmaya devam etmek amacıyla çalışıyoruz.”

Son tüketiciler için yapılan bu resmi açıklamanın dışında bir de iş ortaklarına ulaşan bir duyuru var. İş ortaklarına yapılan bildirimde kapalı/açık kutu Samsung Galaxy Note 7 cihazlarının hatta demo cihazlarının dahi geri alınacağı belirtiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)