Popüler mesajlaşma uygulaması olarak tanınan WhatsApp bazı telefonlardan desteğini çekecek. Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen uygulama hangi telefonlar için tarihe karışacak?

1. WhatsApp Bazı Telefonlardan Desteğini Çekiyor

WhatsApp Bazı Telefonlardan Desteğini Çekiyor

Popüler mesajlaşma uygulaması olarak tanınan WhatsApp bazı telefonlardan desteğini çekecek. Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen uygulama hangi telefonlar için tarihe karışacak?

Anlık mesajlaşma uygulamaları günlük hayatın hareketliliği içerisinde bireyler tarafından kullanılıyor. Kolayca iletişim kurabilme, belge ve fotoğraf gönderme gibi özellikleri bünyesinde barındıran WhatsApp uygulaması da aralarında en popüleri kuşkusuz. Ancak eski model telefonu olup da WhatsApp indirenler için kötü bir haberimiz var. Uygulama bazı telefonlardan desteğini çekecek. Peki, hangi modeller WhatsApp’a veda etmek zorunda kalacak?

Bundan böyle WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamasının iPhone 3G ve bazı Android model telefonlarda kullanılamayacağı açıklandı. Blackberry ve Nokia firmaları içinse farklı bir yol izlenecek. Android cephesinde 2.2 sürümü ve aşağısı, iPhone 3GS ile iOS 6 ve aşağısı ile Windows Phone 7 ile çalışan telefonlar WhatsApp desteğinden mahrum kalacak.

BlackBerry OSBlackBerry 10Nokia S40 ile Nokia Symbian S60 işletim sistemi ile çalışan modellerde de WhatsApp kullanılamayacak. Buradaki detay şirketin 30 Ocak 2017’ye dek vakit vermesi. Yani belirtilen tarihten itibaren bu modellerde de uygulama yer almayacak.

WhatsApp uygulamasının dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından indirildiği biliniyor. Dolayısıyla eski işletim sistemlerinde açık riski fazlalaşmış oluyor. Bunun önüne geçmek için yeni kararı hayata geçirdiği belirtiliyor.

Günümüzde birçok uygulama ilk tanıtıldığı halinden hayli uzaklaşmış durumda. Örneğin Instagram’da başlatılan hikayeler özelliği birçok kişinin ilgisini çekti. Snapchat ile başlayan hikayeler dönemi diğer şirketlerinde dikkatini çekince ortaya ilginç bir rekabet çıkmış oldu.

Şimdi ise hikayeler özelliğinin benzerinin WhatsApp’a geleceği konuşuluyor. Gönderilen içeriklerin 24 saat içerisinde kaybolması kullanıcılar için farklı bir deneyimin kapısını aralayacak. Özellik WhatsApp bünyesinde ‘Status’ adıyla yer alacak. Gönderilen fotoğraflara emoji ya da yazı eklemekte mümkün olacak.

WhatsApp’a dahil edilen bir diğer özellik ise çizim üzerine oldu. Artık isteyenler fotoğraf ya da videoların üzerine çizim yapabilecek.

Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında yaşanan rekabet şirketlerin yeni özellikleri hayata geçirmesini sağlıyor. Üzerinde çalışılan projelerde gittikçe artıyor. Doğal olarak buda kullanıcıların işine yarıyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne gibi değişiklikler ile karşımıza çıkacaklar?


Kaynak:Sabah.com.tr

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)