Zamanda yolculuk, uzay ve evren hakkında neler biliyorsunuz? Ufkunuz bu konularda açık ve zihninizin derinlerinde bu uçsuz, bucaksız konulara yer var mı?

1. Zaman, insanoğlunun tanımladığı bir şey. Sezyum metalindeki atomun 9.192.631.770 defa titreşmesine (frekansına), insanoğlu 1 saniye demiş.

Zaman, insanoğlunun tanımladığı bir şey. Sezyum metalindeki atomun 9.192.631.770 defa titreşmesine (frekansına), insanoğlu 1 saniye demiş.

Pek çok kişiye göre zaman herkes ve her yer için aynıydı ama Einstein bunun doğru olmayabileceğini keşfetti. Ona göre zaman değil, zamanlar vardı.

2. Einstein’ın genel görelilik kuramına göre evren 3 boyutlu değil, 4 boyutlu idi ve 4. boyut zamandı. Böylece “uzay-zaman” dokusu tanımlandı.

Einstein’ın genel görelilik kuramına göre evren 3 boyutlu değil, 4 boyutlu idi ve 4. boyut zamandı. Böylece “uzay-zaman” dokusu tanımlandı.

3. Evrendeki her kütle ve enerji parçası bu dokuyu büker. Bu dokuyu bir çarşaf gibi düşünün, ortasına konulan bir top çarşafı bükecektir.

Evrendeki her kütle ve enerji parçası bu dokuyu büker. Bu dokuyu bir çarşaf gibi düşünün, ortasına konulan bir top çarşafı bükecektir.

4. Bükülen çarşaf, aslında kütle çekimi (yerçekimi). Çarşaf da uzay-zamanın kendisi. Yani topun çarşafı bükmesi, kütleçekimin zamanı bükmesi.

Bükülen çarşaf, aslında kütle çekimi (yerçekimi). Çarşaf da uzay-zamanın kendisi. Yani topun çarşafı bükmesi, kütleçekimin zamanı bükmesi.

Kütleçekiminin büyük olduğu yerlerde zaman daha yavaş geçer. Bunu Dünya'da da görüyoruz ama etkileri çok az olduğu için hissetmiyoruz.

5. Mesela bir gökdelenin tepesinde yaşayan kişi, altta yaşayan kişiye göre yerçekiminden daha az etkileneceği için daha hızlı yaşlanır.

Mesela bir gökdelenin tepesinde yaşayan kişi, altta yaşayan kişiye göre yerçekiminden daha az etkileneceği için daha hızlı yaşlanır.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)