Ülkemizde Savunma Sanayi alanında önemli bir isim olan Aselsan başarılı yükselişini sürdürüyor.

ASELSAN'a Sipariş Yağıyor

Savunma sanayi her geçen gün gelişiyor. Ülkemizde de bu alanda üretimlerine devam eden ve liderlik koltuğunu bırakmayan ASELSAN firması yeni teknolojileriyle yine ilgi odağı olmayı başardı.

ASELSAN ülkemizin gurur kaynağı olan şirketler arasında yer alıyor. Geliştirdiği çözümler beğeniyle karşılanan firma 1975 yılında kurulmuş ve amacı Türk Silahlı Kuvvetleri için haberleşme cihazı üretmek olarak belirlenmişti. Ancak zaman içerisinde büyümeyi sürdüren ASELSAN bugün dev bir isim haline geldi. Sahip olduğu yüksek teknolojili sistem çözümlerine dair bir hayli sipariş alan kuruluşun 2025 yılına kadar olan takvimi doldu diyebiliriz.

Askeri ve sivil alanda kullanılmak üzere geliştirip sunduğu çözümler ile olumlu yorumlar alan kuruluşun yüksek teknolojili sistemler sayesinde başarısını artırarak devam ettirdiğini söylemek mümkün.

ASELSAN yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da popüler bir isim oldu. Türkiye’de yaptığı satışlara dış ülkelerden gelen siparişleri de ekleyen firmanın haberleşme ve savunma sistemleri için yoğun bir ilgi gördüğü biliniyor.

Türkiye’de savunma sanayi deyince ilk akla gelen isim olan ASELSAN aldığı siparişleri yıllara dayanan bir tecrübeyle titiz çalışmalar sonucunda tamamlıyor ve teslim ediyor. Elbette diğer sektörlere göre savunma sanayinde bu süre biraz uzun oluyor.

Geçtiğimiz günlerde şirket tarafından Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu açıklandı ve içerisinde yer alan rakamlar dikkat çekti. 2015 yılının sonu da hesaba katılarak yapılan araştırmalarda geride kalan beş yıl içindeki yıllık savunma sanayi harcamasında azalma göze çarptı. Daha önce 17.1 milyar dolar şeklinde belirlenen harcamalar son raporda 15.3 milyar dolar olarak açıklandı.

ASELSAN aldığı siparişler ile önümüzdeki yıllarda oldukça yoğun bir dönem geçireceğe benziyor zira 30 Eylül 216’dan beri imzaladığı anlaşmalar bunu gösteriyor. 2025 yılına dek şirketin elinde toplamda 5,7 milyar dolarlık sipariş bulunduğu belirtildi.

Ar-Ge çalışmaları konusunda şirket önemli bir ilerleme kaydetmek istediğinden faaliyetler için hassas davranıyor. Dolayısıyla üretimde siparişler aracılığı ile devam ettiriliyor. Ancak şirketin üretim ve teslime dair sıkıntı yaşamamak için yan sanayi alt yapısını güçlendirmek ve üst seviyeye taşımak istiyor. Bu durum ise ASELSAN’ın gelecekteki başarısı için önemli bir adım olarak gösteriliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)