Hacker şahsi bilgisayarınız veya çeşitli kurum veya kuruluşlara ait bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişi daha geniş kapsamlı bir ifade olarak elektronik veya mekanik sistemleri yanıltmayı başaran kişilerdir.

Hacker Kelime Anlamı Nedir ?

Hacker şahsi bilgisayarınız  veya çeşitli kurum veya kuruluşlara ait  bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişi daha geniş kapsamlı bir ifade olarak elektronik veya mekanik sistemleri yanıltmayı başaran kişilerdir. 

Bir hackerın gözünden konuya bakacak olursak alacağımız cevap;

Hackerlık bir çok internet kullanıcısını cezbeder ve hacker olmak, hacker olarak tanınmak ister. Çünkü, Hackerler İnternet Dünyasının Krallarıdır. Bilgili bir hacker Sistemlere sızarak istedigini alır , Bir Hacker ; Polis , Savcı , Yargıç ve aynı zamanda İnfaz Memurudur. Yani Bilgisini kullanarak bir kişiyi veya bir sistemin açıgını yakalar , Sorgular , cezayı keser ve infazı uygular. Bu özelliklere sahip olan bir kişi olmak bu yüzden neredeyse her  internet kullanıcısının hayalidir. Fakat çok yoğun bir bilgi birikimi istemekle kalmayıp aynı zamanda neredeyse gününüzün çoğunu bu alanda çalışarak geçirmenizde gerekmektedir. Bu çalışma 1-2 ay değil ayları yılları alabilecek bir süreçtir. Kendi exploitinizi (EXPLOIT NEDİR?) yazmanız gerekmektedir. Fakat bunun için her sistemdeki güvenlik açıklarını okuyup görüp yorumlamanız gerekmektedir. 

Peki Hackerlar Hep Zarar Mı Verir? Hacker Türler Nelerdir?

Peki Hackerlar hep zarar mı verir? Tabiki de hayır. Günümüzde Siber Güvenlik Uzmanlığı diye  bir meslek vardır ve bu mesleği yapanlarada hacker diyebiliriz. Fakat kendileri internet dünyasında beyaz şapkalı hacker türüne girmektedir. 

Hacker Türler Nelerdir? 

Siyah Şapkalı Hackerlar: Renginden de anlaşılacağı gibi kötü niyetli hackerlar siyah şapkalı hacker olarak adlandırılmaktadır. Internet dünyasının en zararlı hackerlar Siyah Şapkalı Hackerlardır. Her türlü programı, siteyi veya bilgisayarı güvenlik açıklarından yararlanarak kırabilen bu en bilindik hacker'lar, sistemleri kullanılmaz hale getirir veya gizli bilgileri çalar.

Beyaz Şapkalı Hackerlar: Beyaz şapkalı hacker’lar yeteneklerini, siyah şapkalı hacker’lara karşı çözümler üreterek kullanmaktadır. Güvenlik açıklarını arayan bu kişiler, şirketlere bu tarz durumlardan nasıl kurtulabilecekleri konusunda yardımcı olur. Beyaz hacker ünvanı almış insanlar hayatlarını şirketlere, devlet kuruluşlarına ve istihbarat örgütlerine yardım ederek kazanmaktadırlar.

Yazılım Korsanları (Cracker): Lisanslı yazılımların kodlarını baştan derleyerek veya içeriğine ek paketler oluşturarak lisanslarını ele geçiren kişilerdir. Örneğin; Windows 8 işletim sistemini yükledikten sonra girmeniz istenilen lisan numarası yerine internetten arayarak bulduğunuz activatörler ve ya yazılım korsanları tarafından tespit edilmiş lisans numaralarından birini girerek işletim sisteminizi tam sürüm yapabilirsiniz.

Lamer:  Lamer,Hacker olmaya özenen ve teknik yönden gelişmemiş kişilerdir. İnternette üç-beş siteden buldukları teknikleri yapıp kendilerini hacker diye adlandıran kişiler bu grupta yer alır. Yeterli teknik beceriye sahip olamadıkları için programlama gelişiminde ve güvenlik akışında yetersizdirler. İnsanlar tarafından saygı duyulmak isteyen kişilerdir fakat genellikler hacker olarak adlandırılmamaktadırlar.

Script Kiddie: Zararlı hacker türlerinden biridir. Çünkü Lamer’lere göre biraz bilgi birikimine sahiptirler ve ellerinde ki programları kullanmadan önce kullanımını anlatan dokümanları satır, satır okurlar. Başkalarının sistemlerine zarar vermeyi amaç edinmiştirler. Bu gurubun üyeleri genellikle Bilgisayara Meraklı Lise Öğrencileridir. Kullandıkları programın nasıl çalıştığı hakkında bir bilgileri yoktur ve teknik konulardan anlamazlar. Hacker dünyasının anarşistleridir. Eğer biri size HACKER olduğunu söylüyorsa bilin ki o muhakkak bir Script Kiddie’dir. 

Phreaker: Telefon ağlarını hackleyerek bedava görüşme yapmaya çalışan kişilerdir. Genellikle kendi hazırladıkları devreler ile Santraller ile savaşırlar. Modern olanları daha gelişmiştir ve uluslararası hatlara veya VoIP hatlarına saldırırlar.

Dünyanın en çok ses getiren hackerlık olaylarından bir tanesi tabikide iCloud'un eklenmesiydi. iCloud hesaplarının hacklanmesi sonucunda bir çok ünlünün çok gizli fotoğarfları internete sızdı.

İşte iCloud hesapları Hacklenen Ünlüler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)