Facebook tarafından satın alınan Instagram'ın kullanıcı sayısı açıklandı.

Instagram Rekor Kullanıcı Sayısına Ulaştı!

Sosyal paylaşım platformları internet dünyasının belki de en hızlı büyüyen isimleri arasında yer alıyor. Öyle ki kullanıcı sayısıyla rekora koşan ünlü medya devlerinin haberlerine denk geliyoruz. Son olarak Instagram cephesinden bir açıklama geldi.

InstagramFacebook ve Snapchat sosyal paylaşım platformları arasında en bilinen isimler. Aralarındaki rekabetin sürekli artması sonucunda yenilenen özellikler kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Facebook’ta bu anlamda başarılı bir politika izliyor diyebiliriz. Satın almış olduğu Instagram için getirdiği güncellemeler platformun rekor sayıda kullanıcı sayısına ulaşmasını sağladı.

Facebook Snapchat için satın alma üzerine haberler çıkmıştı. Sosyal paylaşım siteleri arasında listenin zirvesinde yer alan Facebook kurulduğu günden bu yana popülaritesini artıran Snapchat’i bünyesine katmak istemiş, ancak olumsuz yanıt almıştı. Bunun üzerine Instagram için Snapchat özellikleri hazırlandı ve yayınlandı.

Snapchat ile hayatımıza dahil olan hikayeler özelliği kısa süre önce Instagram’a dahil oldu ve kullanıcıların beğenisine sunuldu. Facebook yönetiminin yaptığı bu hamle son aylardaki kullanıcı sayısını olumlu etkiledi. Yapılan açıklamada Instagram’ın 600 milyon aylık aktif üye sayısına ulaştığı ifade edildi. Platformun büyümeye devam ettiğinin altı çizilirken geride bıraktığımız altı ay içerisinde 100 milyon kullanıcının Instagram’a katıldığı belirtildi.

Kevin Systorm ve Mike Krieger ikilisi tarafından Ekim 2010’da kurulan Instagram fotoğraf üzerine efektler uygulayarak paylaşma imkanı sunuyor. Ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma sitesi olarak bilinen uygulama 2012’nin Nisan ayında Facebook şirketince satın alındı. Satın alma işleminde 1 milyar dolar ödeme yapıldı. Instagram kurulduktan sonra 30 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Facebook tarafından satın alınmasının ardından gözle görülür şekilde çıtayı yükselten uygulama son yapılan açıklama ile 600 milyon kullanıcıya sahip olduğunu gösterdi.

Instagram ile ilgili bir diğer detay ise ilk etapta iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarında kullanılıyordu. Nisan 2012 tarihinden itibaren Android platformunda da desteklenen uygulama daha büyük bir kitleyle buluşmuş oldu.  Facebook’un bundan sonraki dönemde 6 yıldır sektörde yer alan Instagram’a ne gibi yenilikler getireceği, büyüme hedeflerinin ne şekilde gerçekleşeceği ve kullanıcılardan nasıl tepkiler alacağı ise şimdiden merak ediliyor. Gelişmeler yakından takip ediliyor.


Kaynak:Ntv.com.tr/vikipedi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)