Rusya uygulamanın lokal marketlerden kaldırılmasını istedi. Peki, ama neden?

Linkedln Rusya'dan Engel Yedi!

İş dünyasının önemli sosyal paylaşım platformları arasında gösterilen LinkedIn kullanıcılar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor ancak Rusya tarafından bir engel yedi. Rusya uygulamanın lokal marketlerden kaldırılmasını istedi. Peki, ama neden?

İnternet dünyasında yaşanan ilginç gelişmelere bir yenisi sosyal paylaşım platformları alanında eklendi. İş dünyasındaki kişiler diğer kişilerle iletişim kurmasına olanak sağlayan LinkedIn platformu Rusya’da faaliyet gösteremiyor. Bunun yanı sıra son gelen haber Rusya’nın hem Apple hem de Google şirketlerinden uygulamayı lokal marketlerden kaldırmasını istediğini ortaya çıkardı.

Rusya batılı şirketlere karşı farklı bir tutum sergiliyor. Bilhassa Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirketlere yönelik sert bir duruş sergileyen Rusya bu anlamda zoru oynayarak şirketlerin ülkeden kaçmasını sağlamaya çalışıyor.

Alternatifi mevcut olan ABD merkezli şirketlerin ülkedeki faaliyetlerine son vermesini isteyen Rusya ağır şartlar uygulama politikasına devam ediyor. Ağır şartlara maruz kalan isimler arasında GoogleMicrosoft ve Facebook gibi dünyaca ünlü şirketler yer alıyor. Hatta öyle ki Google Rusya’da bulunan ar-ge ofisini kapattı. Facebook ise Rusya’da fazla sevilmiyor ve halihazırda ülkede alternatif bir sosyal medya servisi mevcut.

Microsoft cephesi ise Rusya’da tümden engeli yemiş durumda. Şirkete ait ürünler Rus devlet kurumlarında yasaklandığı için kullanılmıyor. Bunun yanı sıra Microsoft’a ait LinkedIn servisi de tamamen engellendi. Ancak bunun Rusya için yeterli olmadığı görülüyor zira Apple ve Google şirketlerinden LinkedIn uygulamasının lokal marketlerden kaldırılması istendi.

Aslında buna benzer bir adım daha önce Çin’de atılmıştı. Çin devlet görevlileri tarafından New York Times’ın Çin’de yer alan Apple Store’dan kaldırılması istenmişti. Apple talebe olumlu yanıt vermişti. Şimdide Rusya LinkedIn uygulamasının aynı şekilde kaldırılmasını talep ediyor. Peki, ama neden?

Bu sorunun cevabı Rusya’nın sunucular hakkındaki tutumuna işaret ediyor. Ülke içerisinde faaliyetlerine devam eden teknoloji firmalarının Rus kullanıcılara ait bilgileri Rusya’da bulunan sunucularda kalmasını istiyor. Buna uymayan firmalar ise engele maruz kalıyor. Tıpkı LinkedIn gibi. LinkedIn karara uymayınca ülkeye erişimi engellendi.

Apple ve Google şirketlerinin Rusya’nın talebine olumlu yanıt vermesi bekleniyor. Apple karara uyacağını daha önce açıklamıştı. Google cephesinden henüz bir açıklama yok ancak benzer bir cevabın geleceği yönünde tahminler bulunuyor.


Kaynak:Shiftdelete.net

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)