Araçların vergilendirilmesi ile ilgili yeni düzenlemeler mecliste kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu ÖTV Tasarısını Kabul Etti

Meclis’te yapılan son görüşmelerden bir tanesi de ÖTV tasarısıyla ilgiliydi. Alınan kararlar doğrultusunda otomobil vergileriyle ilgili yeni düzenlemeler yolda.

ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi düzenlendi ve yeni haline kavuştu. Bundan sonra ötv belirlenme aşamasında araçların ait olduğu sınıftan kapı sayısına dek birçok noktaya özellikle dikkat edilecek.

Mecliste görüşülerek karara bağlanan ÖTV tasarısında Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli olan (II) sayılı listedeki mallara yönelik Bakanlar Kuruluna verilen yetkiler yer aldı. Emisyon türü, üst yapı gövde tanımı ve malların cinsi gibi pek çok alanda Bakanlar Kurulu yetki sahibi olacak.

Alınan karar doğrultusunda bir otomobilin vergilendirilmesi esnasında dikkat edilen noktalar artırıldı. Yani bundan böyle yalnızca motor silindir hacmine değil mevcut diğer özelliklere de bilhassa özen gösterilecek ve vergilendirme yapılacak.

Yasa görüşülürken konuyla ilgili milletvekillerinin sorularını ise Maliye Bakanı Naci Ağbal cevapladı. Ağbal yaptığı açıklamalarda taksi, minibüs ve halk otobüsü işletmesiyle ilgilenenlerin araçlarını 2019 yılına dek yeniledikleri takdirde Özel Tüketim Vergisinde muaf tutulacaklarının altını çizdi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)