Sektörün daha güvenli bir yapıya kavuşması için standartlar düzenlendi ve yayınlanarak kamuoyuna duyuruldu.

Otomobil Üreticileri İçin Yeni Standartlar Yayınlandı

Otomobil sektöründe yer alan şirketler bundan böyle daha sıkı kontroller ile karşılaşacak. Yeni bir duyuru ile araçların belgelendirilmesi esnasında teknik sorumluların devreye gireceği açıklandı.

Karar Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından geldi. Tebliğin detaylarında yeni standartlar sunuldu ve otomobil üreticilerinin gelecek süreçte  teknik sorumlular ile çalışmasına karar verildi. Böylelikle yanlışların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Düzenlenen tebliğ 16 Ekim 2016 tarihinde 29869 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. Otomobiller belgelendirilir iken teknik sorumluların yer alması ve onların sorumluluklarının artırılması konusunda alınan kararlar açıklandı. Yürürlüğe girmesi ise 6 ay sonra gerçekleşecek. Peki, hangi işlemler kararın kapsamına giriyor? Motosikletlerin Tip Onay Yönetmeliği, Tarım ve Orman Traktörleri ve Römorkları gibi araçların belgelendirilmesi esnasında teknik sorumlular şirketlerle bir arada çalışacak.

Teknik sorumluların çalışma şartları ise şu şekilde olacak; Bakanlık öncelikle eğitim kursları verecek ve böylece sorumlu olacak kişileri seçecek. Daha sonra firmaların üreteceği otomobillerin sayısı dikkate alınarak ya istihdam edilecekler ya da sözleşmeli şekilde çalışmalarına devam edecekler.

Sorumlular ile ilgili düzenlenen standartlar arasında üniversitede hangi programdan mezun olduğu, yetki belgesinin sürekli vizelenmesi ve belgelerinde elektronik ortama aktarılarak imzalanması gibi önemli maddeler yer alıyor. Önceki süreçte firmaların bildirdiği kişiler ile çalışıyor ve bazı kuruluşlardan alınan yetki belgeleri yeterli görülüyordu. Yeni tebliğ ile bu durum değişmiş oldu.

Bu tarz düzenlemelerin amacı genellikle yaşanan sahtecilik olaylarının önüne geçmek oluyor. Her sektörde ortaya çıkan hileli işler dolayısıyla takip zorlaşıyor. Resmi gazetede yayınlanan tebliğ sayesinde teknik sorumluların bu tür sahtecilik olayları ile ilişiğinin kesilmesi sağlanarak aynı gün içerisinde birden fazla imalat ya da tadilat belgesi düzenlemesi mümkün olmayacak.

Kötü niyetli kişilerce kullanılan yetkiler kuruluşları da zor durumda bıraktığından yetki belgelerinin iptali ve hapis cezası da dahil olmak üzere birçok yaptırım bundan sonraki süreçte hayatımıza dahil olacak.

Konuyla ilgili TREDER Başkanlık görevini yürüten Kaan Saltık bir açıklama yaptı ve yeni standartlar ile şartların düzeldiğine vurgu yaparak teşekkür ederken sektörde meydana gelen sorunlarla alakalı basının da üzerine düşeni yaptığını ifade etti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)