Dekorasyon ev sahipleri için hem keyifli hem yoğun bir sürece işaret eder. Bizde bu yazımızı siz değerli okuyucularımız için yardımcı olması amacıyla hazırladık.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Evin içerisindeki bölümler arasında sıklıkla kullanılan yerlerden bir tanesi elbette ki oturma odasıdır. Ev sahiplerinin özenle dekore ederek keyifli vakit geçirmek istediği bu alan için çok farklı fikirler olmakla beraber klasik dokunuşlardan vazgeçemeyenler içinde alternatifler bulunmaktadır.

Dekorasyonda dikkat edilen noktalar vardır. Küçük ama gösterişli objeler, halı seçimi ya da perdelerin renkleri gibi hususların özellikle üzerinde durulur. Bizde bu yazımızda yardımcı olmasını umduğumuz bazı notlara yer vereceğiz.

Dekore edilen alanın büyüklüğü eşyaların seçimini de etkiler. Küçük odalarda fonksiyonel ürünler tercih edilirken büyük ve geniş alanlarda rahatlıkla çoğu eşyaya yer verilebilir.

Örneğin oturma grupları seçilirken küçük bir alan için L şeklinde olanlara şans verilebilir. Böylece hem rahat hem de kullanışlı bir ortam elde edilir. Ya da son zamanlarda gelişen mobilya sektörünün dikkat çeken ürünleri arasında yer alan akıllı mobilyalar iyi bir fikir olabilir.

Duvarlara monte edilecek raflarda ortalığın dağınık görünmesini engellerken aynı zamanda şık bir ambiyans sunacaktır. Üzerine yerleştirilecek çeşitli dekoratif mum ve süs eşyaları odanın havasını olumlu yönde değiştirecektir.

Düzenlenen alanın olduğundan daha ferah algılanması için doğal ışıktan bolca faydalanmak gerekir. Ayrıca camların karşısındaki duvara ayna asılması da ışığın odaya yayılmasına yardımcı olacak ve dekorasyona renk katacaktır.

Televizyon üniteleri oturma odasının olmazsa olmazları arasındadır. Ünite seçimi yaparken rafları ve çekmeceli olan bir model satın alındığı takdirde pek çok eşya içerisinde muhafaza edilebilir. Kitaplar var ise raflarına yerleştirerek kullanışlı bir alan elde edilebilir.

Duvarlarda ve mobilyalarda soft tonlar tercih edildiği takdirde odanın kasvetli görünmesi engellenirken ev sahipleri için keyifli vakit geçirmenin de anahtarı olacaktır.

Aksesuar olarak yapma çiçekler, kokulu mumlar, tablolar,farklı şekillerde aynalar düşünülebilir. Küçük ama etkili dokunuşlar oturma odasını dikkat çekici bir hale büründürebilir.

Oturma odası büyük bir alandan oluşuyorsa dekorasyon daha kolay bir şekilde tamamlanacaktır. Tekli koltukların kenarına konulacak bir abajur hem gündüz hem gece saatlerinde hoş bir detay olabilir. Tercihe bağlı olarak orta sehpa yerine bir pufta konulabilir.

Bunun gibi pek çok fikir ev sahiplerinin zevkine göre ortamlara uygulanıyor diyebiliriz. Önemli olan ise bireylerin rahat bir ortamda keyifli vakit geçirmesidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)