Video paylaşım sitesi Youtube ile Kuzey Kore arasında yaşanan yasaklama sürecine dair detaylar haberimizde.

Youtube Kuzey Kore'yi Yasakladı!

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi Youtube bu defa bambaşka bir haberle gündeme geldi. Gizemli yapısıyla merak edilen bir ülke olan Kuzey Kore Youtube tarafından engellendi.

Kuzey Kore interneti kısıtlı bir şekilde kullanıma sunuyor. Buna rağmen popüler site tarafından bir yasak kararıyla karşı karşıya kaldı. Youtube üzerinden paylaşım yapan Kuzey Kore propaganda kanalı kapatıldı.

2005 yılında kurulan Youtube bir yıl sonra Google tarafından satın alındı. Sıklıkla haberlere konu olan site kimi zaman ülkelerin aldığı yasak kararları yüzünden konuşuluyordu. Ancak son gelen haber bu durumla tamamen zıt.

Peki, Youtube neden Kuzey Kore’nin kanalını kapatma kararı aldı? Kullanıcılar site üzerinde video paylaşımı yaptıktan sonra belli bir izlenme sayısına ulaştıkları zaman reklam gelirlerinden pay alabiliyorlar. İddialar ise Youtube’un Kuzey Kore’ye para ödemek istemediği yönünde.

Son zamanlarda gelişen teknoloji internet kullanımını da doğrudan etkiledi. Gittikçe yaygınlaşan internet dünyanın büyük bir çoğunluğu tarafından tercih ediliyor. Ancak bu durum Kuzey Kore için geçerli değil. Dışa kapalı yapısını her alana yansıtan ülkede 25 milyon kişi internetin ne olduğunu bilmiyor.

Kuzey Kore geniş bant kullanımına 2010 yılı itibariyle geçti. Fakat internet tüm ülkenin hizmetini sunulmadı. Yalnızca yabancılar, uluslararası kuruluşlar ve devlet daireleri kullanma hakkına sahip oldu. Son zamanlarda ülkede yer alan öncü üniversitelerde internet kullanmaya başladı.

Bir süre önce ortaya çıkan ilginç bir detay Kuzey Kore’de yalnızca 28 web sitesinin olduğu ve hizmet verdiği şeklindeydi.

Dünyanın en esrarengiz ülkeleri arasında yer alan Kuzey Kore komünist tek parti rejimi ile yönetilmeye devam ediyor. Şu an lider konumunda Kim Jong-un bulunuyor. Ülkede yalnızca yüzde yirmi ekilebilir alan mevcut ve erkek ve kadınların saç uzunlukları da yine kurallara göre belirleniyor.

Kuzey Kore’nin 724 km döşeli yolu var. Askeri anlamda bir hayli kalabalık olduğunu söylemek mümkün. 1.19 milyonluk ordusuyla dünyanın en büyük dördüncü ordusuna sahip. 70 yıldan beri komünist tek parti ile yönetilen ülkenin eski lideri Kim Jong-un'un babası Kim Jong-il idi.

Bilinen ve bilinmeyen yönleriyle ilgi çeken Kuzey Kore hakkında çıkan haberlerin hepsi yakından takip ediliyor.


Kaynak:Ntv.com.tr

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)