Enerji bakanı Berat Albayrak tarihte ilk kez aynı anda 7 ana hattın koptuğunu ve Amerika birleşik Devletleri merkezli bir kaynak üzerinden yoğun siber saldırıların yapıldığını açıkladı.

Bakan Berat Albayrak Açıkladı: Aynı Anda 7 Ana Hat Kesilmiş!

Türkiye gündemi son zamanlarda bir hayli hareketli. Terörle mücadelenin yanı sıra gerçekleşen siber saldırılarda yoğun çalışmaları beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan elektrik kesintileri ise merak konusu olmuştu. Enerji bakanı Berat Albayrak konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve yaşanan sürece dair bilgiler verdi.

Enerji bakanı Berat Albayrak tarihte ilk kez aynı anda 7 ana hattın koptuğunu ve Amerika birleşik Devletleri merkezli bir kaynak üzerinden yoğun siber saldırıların yapıldığını açıkladı. Albayrak’ın açıklamasında yer alan diğer bilgiler şu şekilde:

“Yeraltı kablolarının kesilmesinin yanı sıra, farklı eylemler de var. ABD merkezli bir kaynak üzerinden çok yoğun bir siber atak gerçekleşti. Sistematik bir şekilde Enerji Bakanlığı'nın farklı merkezlerine saldırılar gerçekleşiyor, biz püskürtüyoruz.”

A Haber temsilcisinin sorularını yanıtlayan Berat Albayrak, Marmara Bölgesinde gerçekleşen elektrik kesintilerine ilişkin ihbarların alındığını, bulguların savcılarla paylaşıldığını ve İçişleri Bakanlığı ile koordineli olarak ciddi bir sürece başlandığını belirtti.

Albayrak sözlerine “Sadece İstanbul değil tüm noktaları dikkate alıyor ve ekstra güvenlik tedbirleri için adımlar atıyoruz. Her türlü sabotaj eylemlerine karşı tedbir almak zorundayız. Elektrik kesintilerine ilişkin süreci ilk dakikadan itibaren denetimlerle kontrol ettik.” diyerek devam etti.

7 ana hattın tarihte ilk kez aynı anda koptuğu bilgisini aktaran Bakan Albayrak bunun dışında yaşanan siber saldırılar hakkında da bilgi verdi ve şunları söyledi:

“Olayın siber tarafı da var. 30 Aralık itibarıyla aldığımız ciddi bir ihbar sonrasında 31 Aralık gecesiyle ilgili tedbir aldık. En son önceki gün Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir kaynak üzerinden çok yoğun bir siber atak gerçekleşti. Ancak Türkiye'nin enerji arz güvenliği noktasından bakıldığında ciddi bir üretim riski yok.”

Enerji Bakanı Berat Albayrak gaz ve elektrik konusundaki soruları da yanıtladı. “Gaz konusunda İran'la yakın işbirliğimiz var. Karşılıklı kontratlar ve yükümlülükler çerçevesinde yürütüyoruz. Şu anda İran'dan tam kapasite olmasa da akış gerçekleşiyor” diyen Albayrak sözlerine şöyle devam etti:

“Dövizde yaşanan artışla birlikte Türk Lirası ile satış yapan kurumlarımızın üzerinde ciddi bir maliyet baskısı oluştu. Bu artışa rağmen hükumetimizin verdiği söz çerçevesinde bunu vatandaşımıza yansıtmadık. Gazda indirim uyguladık, elektriğe zam yapmadık. 2017 itibarıyla elektrik ve gazda herhangi bir zam öngörmüyoruz.”


Kaynak:Sabah.com.tr

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)