Microsoft'un kurucusu Bill Gates bu defa sevdiği kitaplarla karşımızda.

Bill Gates ve Favori Kitapları

Günümüzde teknoloji ve internet kullanımı her geçen gün artsa da eskimeyen ve daima insanların birinci tercihleri arasında yer almayı başaran bir diğer nokta elbette ki kitaplar. Yüzlerce yıldır insanları aydınlatan, güzel vakit geçirerek yeni şeyler keşfedilmesini sağlayan kitapların hayatımızdaki yerinin hiç kaybolmamasını diliyoruz ve bugünkü haberimizin konusuna geçiyoruz.

Microsoft denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Bill Gates bu yıl içerisinde okuduğu ve sevdiği kitapları takipçileriyle paylaştı. Dün kendisine ait Twitter hesabına eklediği bir linkte hem kitapları hem de onlar hakkında düşündükleri yer aldı. Gates’in ilk açıklamaları şu şekildeydi:

“Gençken bir şeyler öğrenmek için birkaç seçeneğim vardı. Ailemin sahip olduğu ansiklopedi grubu bunlardan biriydi ve ben alfabetik sıraya göre onları okuyordum. Şimdi olduğu gibi online dersler ve video konferansları yoktu.”

Kitap okumayı her zaman çok sevdiğini belirten Bill Gates sözlerine şöyle devam etti: “yeni bir konuyla ilgilenmek için halen tercih ettiğim bir yoldur kitap okumak. Çocukluğumdan bu yana her hafta ortalama bir kitap okudum ve şimdide yoğun olsam bile aynı şekilde okumak için zaman ayırıyorum.”

David Foster Wallace tarafından yazılan String Theory Bill Gates tarafından paylaşılan ilk kitap oldu. Hakkındaki yorumları “ Fizikle ilgisi olmayan bir kitap ama yine de tren ya da uçakta okumak isterseniz sizi oldukça zeki gösterebilir. Kitabı sevmek için tenis oynamanıza gerek yok. Roger Federer tenis raketiyle nasıl güzel hareketler yapıyorsa yazarda kalemini aynı şekilde ustaca kullanmış.” oldu.

Gates’in ikinci paylaştığı ise Phil Knight’ın Shoe Dog isimli eseri. Yazarla çok önceden tanıştığını belirten Gates, kendisinin oldukça nazik ve aynı zamanda bir hayli sessiz birisi olduğunu belirtti ve sözlerine “yazar kitabında her CEO’nun yapmayacağı bir şeyi yapmış ve hikayesini dürüst bir şekilde paylaşmış, gerçekten inanılmaz bir masal.” diye devam etti.

Bu iki kitap haricinde Microsoft kurucusunun okuduğunu söylediği diğer kitapların isimleri:

*Archie Brown tarafından yazılan The Myth of the Strong Leader ve

* Gretchen Bakke- Honorable mention: The Grid

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)