Japonya’nın ünlü şirketi son günlerde kara bulutlarla uğraşıyor. Bir süredir düşüşte olan piyasa değeri geride kalan günlerde dikkat çekici boyutlara ulaştı.

Açıklamada ayrıca yan kuruluş olan Westinghouse Electric’in 2015 yılında satın alınmasıyla bağlantılı maliyetlerin zarar durumunu ortaya çıkarabileceği yönünde bilgiler mevcuttu.

Peki, tüm bunlar Toshiba’nın başına neden geldi?

Geçtiğimiz yıl bir skandal ortaya çıktı ve şirketin 7 yıl boyunca karını fazla gösterdiği anlaşıldı. Yaşanan bu olumsuzlukların ardından CEO görevinden istifa etti. O tarihten bugüne eski günlere dönmek için çaba sarf eden Toshiba’nın geleceği merak konusu. İlk etapta iş sahasını küçültme kararı alan ve tıbbi cihaz üretimi yapan operasyonunu elden çıkararak Canon’a satan şirketin yatırım konusundaki kararsızlıklarının yatırımcıları endişelendirdiği konuşuluyor.

Toshiba iki şirketin birleşmesi sonucunda 1939 yılında kuruldu ve merkezi Tokyo’da bulunuyor. Çokuluslu olarak hizmet vermeye devam eden şirket elektronik cihaz ve parçaları üretiminde dünyanın en çok tanınan isimleri arasında yer alıyor. Ayrıca enerji üretimi ve güç kaynaklarının yanı sıra internet çözümleri gibi alanlarda da faaliyetlerine devam ediyor. Ana hedefi olarak ise pazarlama ve nükleer enerji santrallerine destek sağlamak şeklinde belirtiliyor.

Toshiba Kötü Gidişata Dur Diyebilecek Mi?

Japonya’nın ünlü şirketleri arasında uzun zamandır yer alan Toshiba son günlerde kara bulutlarla uğraşıyor. Bir süredir düşüşte olan piyasa değeri geride kalan günlerde dikkat çekici boyutlara ulaştı. Detaylar haberimizde.

Toshiba kötü günlerin üstesinden gelmeye çalışsa da veriler tam tersini gösteriyor. Kayıp miktarı 6.5 milyar dolara ulaştı. Piyasa değerinin yüzde 40’ını kaybeden şirket teknoloji dünyasının konuştuğu konular arasında. Aslında şirket tarafından bazı açıklamalar yapılmış, olabilecekler işaret edilmişti. Para kaybı yaşandığı takdirde bunun sebebinin ABD’de bulunan yan kuruluş yaptığı bir anlaşma olabileceği ifade edilmişti.

Japonya merkezli Toshiba cephesinde yaşananlar ve piyasa değerine dair gelen haberler şirketin nasıl bir süreçten geçtiğini gözler önüne seriyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilen nükleer enerji projeleri nedeniyle bir defalık yaşanabilecek para kaybının birkaç milyar doları bulabileceği yer almıştı. Beklenen gerçekleşti ve Salı günü yüzde 12, Çarşamba günü yüzde 20 ve son olarak Perşembe günü yüzde 17’lik değer kaybı yaşandı. Genel tabloya bakıldığında ise 26 Aralık tarihinden bu yana yüze 40’lık değer kaybı göze çarpıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)