Kredi Kartı ve Borç Yapılandırması Nasıl Olacak? Nasıl Uygulanacak? Yeni Taksit Sayıları Nedir? Yapılandırma kapsamında 257 milyar liralık borç yapılandırmaya girdi.

Yürürlüğe giren kredi kartı ve borç yapılandırmasına ilişkin yeni düzenlemeler bir dizi yenilik geitrdi. Bu konuda konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, toplam 257 milyarlık kredinin bu kapsamda olduğunu belirterek “Taşıt kredilerini ise cari açık hassasiyetinden dolayı bu kapsama almadık” dedi.

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarına 72 Taksit İmkanı

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarına 72 Taksit İmkanı

Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı kredi ve kredi kartı borç yapınlandırması, kredi kartı taksit sayılarının yeniden düzenlenmesine ilişkin kararlar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenlemede göre en çok merak edilen konu olan kredi borçları ve kredi kartı borçlarının 72 aya kadar yeniden yapılandırılmasına açıklık getiren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, toplamda 257 milyar lira kredi stokunun yapılandırma kapsamında olduğunu belirtti.  

Sayın Canikli açıklamasında Bu kredilerin hepsi otomatik yapılandırılacak anlamına gelmiyor, bankalara yapılandırma yetkisi veriyoruz dedi. Canikli, ayrıca taşıt kredilerinin cari ise açık hassasiyetinden dolayı yapılandırma kapsamında bulunmadığını açıkladı. Canikli yapılandırılacak tutarların sadece bugün itibariyle olan bakiyeleri kapsadığını söyledi. Yani bundan sonra kullandırılacak krediler için 72 ay geçerli olmayıp mevcut düzendeki gibi en fazla 48 ay olacak. Yapılan düzenlemede yapılandırma zorunlu yok. Biz bankalara 72 aya kadar yapılandırma yetkisi verdik. Bankalar tercihlerine göre isterlerse kullanabilirler dedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Konuşmasına Şu Şekilde Devam Etti;

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli Konuşmasına Şu Şekilde Devam Etti;

Bankalar tüketiciyi zorlayacak faiz oranları uyguladığı takdirde bunun önüne geçebilecek görüşmeler yapabiliriz, normalde faizler müşteri ile banka arasında belirleniyor. Fakat bu konuda müdahaleyi ancak kanun yoluyla oluyor ve gerekirse bu yola başvurabiliriz. Yinede bu noktada bir problem çıkacağını düşünmüyorum. Sıkıntı ortaya çıkarsa mağduriyeti giderici adımlar atarız dedi.

Nurettin Canikli “Kredi faizlerini belirleyen ana unsur mevduat faizleri. Mevduat faizini düşürmeden, kredi faizlerinde anlamlı bir düşüş sağlanmaz. Bu konuda sürekli olarak bankalarla görüşüyoruz, düşüşü mutlaka sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Kredi Kartı Yeni Taksit Sayıları

Kredi Kartı Yeni Taksit Sayıları

Resmi Gazete’de yayınlanan kredi ve kredi kartı düzenlemeleri şöyle:

- Kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi sınırı 9 aydan 12 aya çıkarıldı.

- Mevcut sistemdeki telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanmayacak. Markette ve cep telefonlarında taksit uygulanmayacak.

- Kredi kartlarının borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 72 ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilecek. Taksitlendirilecek borç yasa çıktığı gündeki bakiyeyi kapsayacak, sonradan yapılan harcamalar yapılandırılamayacak.

- Konut kredilerinde uygulanan banka kredisi kullanma oranı %80'i aşmayacak. Eski sistemde 200bin liralık bir daire için 50 bin lira peşinatınız olması gerekirken mevcut düzenleme ile 40bin TL peşinat ile geri kalan kısmı ev kredisi olarak kullanabileceksiniz. 

- Tüketici kredilerinin vadesi ise 48 ay olarak belirlendi. 

- Ticari kredi kartlarıda mevcut olanaklardan yararlanabilecek.

- Taksitlendirme işlemleri takibe düşmemiş canlı kredi ve kredi kartlarını kapsayacak. Takibe düşen borçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. 

- Konut ve Taşıt kredileri cari açık sebebiyle düzenlemeden yararlanamayacak.

Resmi Gazetede Yayınlanan Kararlar

-   Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik

-  Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

-  Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)