Küresel ısınmadan dünya çapında ekonomide payını alacak gibi görünüyor.

Küresel Isınma Ekonomiyi Vuracak!

Küresel ısınmanın etki alanı gitgide genişliyor. Uzmanlar tarafından iklimlerin ardından bu defa ekonomik verimliliğin düşeceğine dair yorumlar yapılıyor.

Atmosfere salınan gazlar yüzünden oluştuğu tahmin edilen küresel ısınma uzun süredir dünya gündeminde. Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan her bulgu gelecekte insanlığı nelerin beklediğine ışık tutuyor. İklimlerin değişikliğe uğraması ise en dikkat çeken noktalardan bir tanesi. uzmanların son yorumu iklim değişikliğinin maliyeti artırarak ekonomik verimliliğin düşmesine yol açacağı yönünde oldu. Yani küresel ısınmadan dünya çapında ekonomide payını alacak gibi görünüyor.

Yıl boyunca karada, denizde ve havada ölçülen ortalama hava sıcaklıklarının artışı anlamına gelen küresel ısınma dünyayı etkilemeye devam ediyor. Günlük yaşam üzerindeki en belirgin tesirlerinden birisi kuşkusuz mevsimlerde yaşanan farklılıklar. Buzulların erimesi ise bir başka sorun. Peki, küresel ısınmanın global ekonomiye ne gibi bir etkisi olabilir?

Genel manada sıcak bir havanın insan üzerindeki etkilerinden yola çıkabiliriz. Hareketlerin zorlaşmasından dikkatin dağılmasına kadar çok yönlü etkileşimler kaza ihtimalini artırabilir. Bunun yanı sıra aşırı sıcaklar sonucunda tarım üretiminde de farklılıklar dikkat çekebilir ve insanın az çalışmak istemesiyle beraber ekonomik üretimin geriye gittiği görülür.

Amerika Birleşik Devletlerinde önemli üniversiteler arasında gösterilen Stanford Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim insanlarının son açıklaması küresel ısınma üzerine oldu ve küresel ısınmanın etkisinin ülkelerin gelirlerinin erimesine neden olabileceği vurgulandı.

Bu noktadan hareketle 21. yüzyılın sonunda küresel anlamda gelirin yüzde 23 oranında azalacağı belirtiliyor. konuyla ilgili dikkat çeken ayrıntı ise küresel ısınmadan Rusya ve Kuzey Avrupa ülkelerinin bir nebzede olsa olumlu etkilenme ihtimali zira yükselen sıcakların ülke içerisinde yer alan bazı bölgelerin kullanılabilir duruma gelmesini sağlayacak.

Elbette bunun birde tam tersi yaşanacak yani güney kısımlar küresel ısınmadan olumsuz etkilenecek. Araştırma ekibinin başında yer alan Solomon Hsiang, küresel ısınma sonucunda global ekonominin yeniden şekilleneceğinin altını çizdi ve 2099 yılında kuzey ülkelerindeki gelirlerin artabileceği, buna karşılık güneydekilerin gelirlerinin düşebileceği uyarısında bulundu.

Konuyla ilgili bilim insanların bir diğer iddiası ise 2099 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin yıllık gelirinin yüzde 36 oranında gerilemiş olacağı.


Kaynak:Ntv.com.tr

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)