Tüm dünyada alternatif tıp denildiğinde ilk akla gelen tedavi yöntemi olan akupunktur tedavisi nasıl yapılır? Akupunktur ile zayıflama mümkünmüdür? Akupunktur ile sigara bırakılabilir mi?

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Dr. Murat Topoğlu Akupunktur Nasıl Yapılır Videosu

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Akupunktur, genel olarak, çelik, gümüş veya altından yapılmış özel akupunktur iğnelerinin vücutta belli noktalara batırılması ile yapılan alernatif tedavi yöntemidir. Günümüzün gelişen teknolojileri sayesinde iğnelerden farklı olarak lazer ve farklı tekniklerle akupunktur tedavileri uygulanabilmektedir. 

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Peki Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alternatif tıp olarak kabul edilen akupunktur tedavisinde bir çok akupunkturis tedaviye başlamadan gerekli laboratuar veya radyolojik tahlilleri istemektedir. Bu tahliller ve akupunkturistin muayenesi sonrası tanı konulur ve tedaviye başlanıp başlanmayacağına karar verilir. Tedavi hastalığa göre yatarak veya oturularak yapılabilmektedir. 

Akupunktur iğneleri ile yapılacak tedavide genellikle çelikten yapılmış ve neredeyse kıl inceliğinde olan akupunktur iğneleri kullanılmaktadır. Bu iğneler akupunkturist tarafında vücutta gerekli yerleri uyarmak için hastanın vücudundaki akupunktur noktalarına batırılır. 

Akupunkturist tarafından çok özel bir yöntemle hiç acı duymadan cilt altı veya kas içine batırılan iğneler tedaviye göre 20–30 saniye uyarılıp çıkarılabilir veya hasta sakin bir kabin veya odada 15 ile 45 dakika yatırılabilir. 

Bazı hastalıklarda özellikle akupunktur ile sigara bırakma ve akupunktur ile zayıflama da kulaklara raptiye şeklinde iğneler takılmaktadır ve bu iğneler 1 hafta ile 10 gün arasında takılı olarak kalabilmektedir. 

Akupunktur İğnesi

Akupunktur İğnesi

Akupunktur iğneleri, altın, gümüş ve çelikten yapılabilir ve neredeyse kıl kadar incedirler. İğnelerin uzunluğu 0,5–8 cm arasında değişebilmektedir. Akupunktur iğnelerinin çapı ise 0,16 ile 0,5 mm arasında değişir. Akupunktur iğneleri genellikle tek kullanımlıktır.

Akupuntur Tedavi Süresi

Akupunktur tedavileri ortalama 7-10 seanslık tedavilerdir. Seansların sayısını ise hastalık ve hasta yaşı belirlemektedir. Hastalığın tipi, süresi ve hastanın yaşına göre farklılık gösterir. Tedavilerin süresi bazı tedavilerde 3 bazılarında ise ila 30 seansı bulabildiği gibi 30 seansı geçen tedavilerde olabilmektedir. Kür şeklinde verilen tedaviler genelde 7-12 seans olarak verilir ve bu sürelerden sonraki bir sonraki küre geçilmeden 5-10 günlük sürede tedaviye ara verilir. Ayrıca hastalığın ve hastanın durumuna göre kürlerin uzunluğu ayarlanabilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)