Borç Nasıl Geri İstenir? Borç Verdim Geri İsteyemiyorum! Son günlerde insanların maddi durumundaki tutarsızlık,kredi kartı, banka kredisi almanın kolaylaşması ve eski dostlukların akrabalıkların kalmaması borç verme durumlarını azaltmış olsada...

Borç Nasıl Geri İstenir? Borç Verdim Geri İsteyemiyorum!

Borç Nasıl Geri İstenir? Borç Verdim Geri İsteyemiyorum! Son günlerde insanların maddi durumundaki tutarsızlık,kredi kartı, banka kredisi almanın kolaylaşması ve eski dostlukların akrabalıkların kalmaması borç verme durumlarını azaltmış olsada ufak veya büyük meblağlarda maddi değeri olan para, zinet eşyası gibi varlıklar bir şekilde geri almak kaydıyla başka birine verilebiliyor. Genelde dost, arkadaş arasında olan bu alışveriş borcun zamanında ödenmesi durumunda bağları sıkılaştırsa da zamanında geri verilmeyen borçlar çok kötü durumlara kadar gidebilmektedir. 

Borç Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Birine borç vermeden önce bazı kuralları yerine getirmeniz gelecek için sizin faydanıza olacaktır. Bu kuralları borç verdiğiniz kişiyle ortak bir karar olarak uygularsanız ilerdeki yanlış anlaşılmalar veya bahanelerin önüne geçecektir. 

Borç vermeden önce;

 • Mutlaka geri ödeme tarihini kesin olarak belirtin,
 • İstenen miktarın sizin cebinizden çıkmasının mutlaka size zarar vermeyecek bir meblağ olmasına dikkat ediniz,
 • Mümkünse sizden istenen miktarın yarısını karşı tarafa öneriniz,
 • Vereceğiniz miktarı verdiğiniz şekilde isteyiniz. Örneğin döviz olarak verdiğiniz borcu döviz olarak geri istediğinizi belirtiniz. 
 • Borç isteyen kişinin verdiğiniz borcu gerçekten geri ödeyebilecek gelire sahip mi bunu da mutlaka dikkate alınız. 

Borç Verdim Geri İsteyemiyorum?

Borç verdiniz ve geri alma zamanı geldi. Şimdi istesem ayıp olurmu? Yüzsüzlük olurmu? İhtiyacım var geri istemelimiyim? Bu gibi sorular her zaman kafanızı karıştırabilir. Üstelik borç verdiğiniz biriyse mutlaka samimi ve yakın olduğunuz bir kişidir ve ne kadar alacaklı olsanız da ters bi söz vs aranızın açılmasına sebep verebilir. 

Borcunuzun geri ödeme zamanı geldi ve borcunuzu geri isterken;

 • Öncelikle her zaman mesaj veya telefonla değil direkt yüz yüze konuşarak konuyu borcu geri istemeye getiriniz. 
 • Muhabbet sırasında drekt değil yavaş yavaş paraya geliniz ve borç verdiğiniz kişi konuyu değiştirmeye çalışıyorsa fazla üstelemeyiniz. 
 • Geri ödeme zamanında borcunuzu geri ödenmediyse takas, temizlik farklı işler gibi seçeneklerle borcunuzu almayı öderebilirsiniz. 
 • Muhabeet sırasında durumunu sorup kendi durumunuzun sıkışık olduğunu dile getirerek direkt olmasa da dolaylı olarak borcunuzu ne zaman geri alabileceğinizi ima edin. 
 • Durumunu düzelttiyse kredi çekip borcunu ödemesi gibi öderiler sunun.
 • Yeni bir şey almanız veya değiştirmeniz gerektiğini (ev, araba gibi) bahane edip borcunuzu almanız gerektiğini belirtin. 
Bir süre bu şekilde devam ettikten ve buna rağmen olumlu bir yaklaşım kısmı ödeme alamazsanız arkadaşınızın gerçekten durumu daha kötüye gitmiştir veya daha kötüsü dolandırıldınız. Bu durumu ufak bir araştırma ile netliğe kavuşturabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)