Çelebi Sultan merhamet ve şefkat sahibiydi. Bunu davranışlarında görmek mümkündü.

Çelebi Sultan Mehmed Han - Kişiliği

Beşinci Osmanlı sultanı olarak tahta çıkan Çelebi Sultan Mehmed Han halkın ekseriyetinin ve ulemanın desteğini almıştı. Kendisinden önceki padişahların izinden giderek yaşanan zorlu fetret devrinin ardından Osmanlı mülkünü tek bir bayrak altında toplamayı başarmıştı.

Mülkü tek bayrak altında topladıktan sonra devleti yeniden eski günlerine döndürmek için çalışmaya başlamış, bunu yaparken de adaletten ayrılmamaya ihtimam göstermişti.

 Çelebi Sultan Mehmed Han örnek bir kişiliğe sahipti. Merhamet ve şefkat sahibi olduğunu her daim görmek mümkündü. Sultan Anadolu’daki Müslüman halka karşı oldukça müsamahakar davranıyor,yeniden eski günlerdeki gibi birlik içerisinde yaşamanın yollarını arıyordu. Yaşanan zorlukların ardından güzel günler gelecekti.

Selçuklunun yıkılmasının ardından beyliklerin birbiriyle olan mücadelesine karışmamış, daima önüne bakmıştı. Anadolu beyliklerinde yer alan asker ve mümtaz şahıslarda kavga ortamından rahatsız olarak Osmanlı’nın tarafına geçmişlerdi. Zaman içerisinde gelişen Osmanlı tekrar güçlü bir devlet haline gelmişti.

Çelebi Sultan Mehmed Han döneminde yaşanmış en önemli hadiselerden bir tanesi Şeyh Bedreddin isyanıdır. Şeyh Bedreddin’in amacı Osmanlı Devletini yıkmaktı. Bu amacını gizlemiş, kadılığa getirilmişti. Görevi dolayısıyla nüfuzunu kullanan ve etrafında bir hayli taraftar toplamayı başaran Şeyh Bedreddin isyanı başlatmıştı. Fetret devrinde yeterince sıkıntıyla boğuşan halk bu duruma tepki göstermiş, isyanda kısa süre içinde bastırılmıştı. Şeyh Bedreddin ise isyanın ardından yakalanmış ve yargılanmıştı.

Devletin Timur yüzünden yaşamış olduğu zorluklar esnasında tahta çıkan, birçok mücadelede yer alan, Osmanlının eski haline kavuşması için gece gündüz gayret eden Çelebi Sultan Mehmed Han bu sebeple oldukça yorucu bir saltanat hayatına sahip olmuştu. Kendisinden şu sözün nakledildiği söylenir:

“Çocuk yaşımda öyle belalar çektim ki, kimse çekmiş değildir…”

Çelebi Sultan Mehmed Han toplumun huzurunu çok önemser, sükunetin daim olması için çaba sarf ederdi. İzmir’deki Rodos şövalyelerinin kulelerini halkın zulüm görmesi ve artan şikayetler üzerine bir gecede yıktırmıştı. Şövalyelerin bunun harp sebebi olabileceğini söylemesi üzerine de “tüm haçlıların karşıma çıkacağını bilsem de adalete karşı bir iş yapmamı asla beklemeyin” demiştir.

Katıldığı savaşlarda kırktan çok yara almıştır. Zorlu bir yaşamın ardından da henüz genç yaşta vefat etmiştir.


Kaynak: O.Nuri Topbaş-Abide Şahsiyetleri ve Müesseseleriyle Osmanlı

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)