Vatandaşların devlet kurumlarının sunduğu hizmetlere kolay bir şekilde erişebilmesini sağlayan sistem e-devlet sistemidir.

E-Devlet Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin hayatımızı çok daha kolay bir hale getirdiği kesin. Araştırma, fatura ödeme, alışveriş, iletişim gibi konularda özellikle internet sıklıkla tercih ediliyor. Devlet kurumları da bu anlamda yenileniyor ve vatandaşlara hizmetleri kısa sürede ulaştırabilmek için sistemlerini güncelliyor. Yazımızda son zamanlarda sıkça konuşulan konulardan biri olan e-devlet sistemini inceleyeceğiz.

E-Devletin tanımını şu şekilde yapabiliriz: elektronik ortamda sunulan hizmetler sayesinde vatandaşların işlemlerini kolay ve etkin yoldan tamamlaması mümkün oluyor. Ayrıca kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde hizmetlere ulaşılabiliyor. Eskiden çok daha karışık yollardan halledilen işlemler günümüzde e-devlet sistemiyle farklı bir yola girdi diyebiliriz. Böylelikle her kurum ve bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde devlet kurumlarına, sunulan hizmetlere erişimine kolaylık getirildi.

E-Devlet Kapısının tanımı ise “vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile, her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir” şeklinde yapılıyor.

Vatandaşlar tarafından her gün ziyaret edilen e-devlet sisteminin nasıl kullanıldığına dair bilgilerde merak edilenler arasında yer alıyor. Tek bir kimlik doğrulaması ile e-devlet kapısındaki pek çok entegre hizmete aynı adresten ulaşmak mümkün. Ayrıca elektronik hizmetleri alırken bir ödeme yapılması gerekiyorsa, örneğin harç ya da vergi gibi, bunlar da yine güvenli bir şekilde ödeme birimi hizmeti aracılığıyla yapılabiliyor.

E-Devlet üzerinden verilen hizmetler:

*Bilgilendirme hizmetleri

*Entegre elektronik hizmetler 

*Ödeme işlemleri 

*Kurum ve kuruluşlara kısa yollar 

*Bunun yanı sıra kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin paylaşımı

E-Devlet hizmetlerinden yararlanabilmek için gerekli olan şifreyi TC Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı bir kimlik (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı, geçici koruma izin belgesi) ibraz edilerek PTT merkez müdürlüklerinden ya da yetkili şubelerden alınabilmesi mümkün.


Kaynak:www.turkiye.gov.tr

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)