Elektrikli ve sürücüsüz otomobil modelleriyle gündeme gelen Tesla şirketinin CEO'su Elon Musk'ın hayatına dair detaylar.

Elon Musk Kimdir?

Amerika merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla hem elektrikli araç üretmesi hem de sürücüsüz otomobil alanında yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Şirketin başında ise Güney Afrika asıllı Amerikalı girişimci Elon Musk bulunuyor. Elon Musk kimdir sorusunun cevabını bu yazımızda derlemeye çalıştık.

2003 yılında kurulan Tesla Kaliforniya merkezli ve otomobil ile yenilenebilir enerji depolama sistemleriyle ilgilenmeye devam ediyor. Şirket yalnızca otomobil üretmiyor, aynı zamanda elektrikli motor parçaları üreterek satışa sunuyor.

Şirkette başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapan Elon Musk 1971 doğumlu. Yalnızca Tesla için değil SolarCity’ninde başkanlığını yürütüyor. Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanlarında yüksek lisans yapan Musk küçük yaşlarından itibaren yazılım programlamaya ilgi duyuyordu. Yıllar sonra bu ilgisine Tesla’nın tasarım başkanlığı görevini ekledi.

Elektrikli otomobil üretme üzerine yoğun çalışmalar yürüten Tesla sürücüsüz araç konusunu da gündeminde tutuyor. Son zamanlarda şirket hakkında konuşulan konulardan biriside Elon Musk tarafından açıklanan ortalama tüketici için çıkarılması planlanan elektrikli otomobil modeliydi. Otomobillerin üretimi konusunda hazırlıklar devam ederken, teslimatların 2017 yılında yapılacağı söyleniyor.

Tesla tamamen elektrikli ilk spor otomobil üretimini Tesla Roadster ile yaptı. Daha sonra Model S, Model X ve Model 3 otomobilleri şirket tarafından geliştirildi. Aralarında en dikkat çekenlerden bir tanesi Model 3 oldu çünkü 35 bin dolar başlangıç fiyatı, en az 340km menzile ve tamamen otonom sürüşe sahip olması otomobili diğerlerinden daha farklı bir yere koydu.

Model 3 konusunda ilginç detaylardan biriside tanıtıldıktan sonra ilk üç gün içerisinde 280 bin ön sipariş almasıydı. Otomobilin tanıtımı için tahmin edilen tarih ise 2017 yılının mart ya da nisan ayı oldu. Konuyla ilgili bu önemli bilgi ise bu konudaki en yetkili isimden Elon Musk’tan bir basın toplantısı esnasında geldi.

Model S, Model X otomobilleriyle piyasada yerini alan Tesla’nın CEO’su temiz enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarına duyduğu ilgi ve yaptığı çalışmalarla da biliniyor.

Musk’ın ilgilendiği ve başkanı olduğu bir diğer şirket ise Birleşik Devletlerin en büyük güneş enerjisi sağlayıcısı olan SolarCity.


Kaynak:Vikipedi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)