Yedinci Osmanlı Sultanı olan Fatih Sultan Mehmed Han eşsiz dehasıyla Osmanlı tarihinde yer almış bir padişahtır. 1451’de tahta çıkıp 1453’te İstanbul’u fethetmiştir.

Fatih Sultan Mehmed Han - İstanbul'un Fethi

Yedinci Osmanlı Sultanı olan Fatih Sultan Mehmed Han eşsiz dehasıyla Osmanlı tarihinde yer almış bir padişahtır. 1451’de tahta çıkıp 1453’te İstanbul’u fethetmiştir. 1481 yılında vefat eden Fatih Sultan Mehmed Han’ın cenaze namazını Şeyh Ebu’l-Vefa Hazretleri kıldırmıştır.

Saltanat hayatına bakıldığında üstün gayretleri dikkat çekmektedir. İki imparatorluğu, dört krallığı ve on bir  prensliği ortadan kaldırmış bir padişahtır. Devrinin en büyük alimlerinden ders almıştır. Fıkıh da Molla Hüsrev, tefsirde ise Molla Gürani, Molla Yegan, Hızır Bey Çelebi’nin eğitiminden faydalanmıştır.

1443 yazında Karaman beyi İbrahim’i Anadolu’da yenilgiye uğratan II.Murad,  Ekim ayında Edirne’ye dönmüştü. Daha sonra Amasya’da gelen haber Şehzade Ali’nin vefatını bildiriyordu. Bunun üzerine Mehmed tahtın varisi olmuştu. Ancak II.Murad’ın 1444 yazında tahttan çekilmesi Edirne’de otorite boşluğunu ortaya çıkarmıştı.

1451’de II.Murad’ın vefat etmesinin ardından  Mehmed 19 Şubat 1451’de Edirne’de ikinci kez tahta çıkmıştı. İstanbul’un fethi onun içinde çok önemliydi, o yüzden hazırlıklara 1451’in sonlarında başlamıştı. Rumeli Hisarının inşa emrini vermiş, Bizans İmparatorunun 1452 yılındaki barış görüşmesi teklifini de reddetmişti. Bu durum savaş anlamına geliyordu. İnşasına başlanan Hisar 1452 Ağustos ayında tamamlanmıştı. Boğazın kontrolünü sağlayan Osmanlı gemilerden geçiş parası alabilecekti.

Bu sırada Bizans olabilecekler hakkında endişeliydi. İmparator yardım talebinde bulunsa da yalnızca Cenova’dan cevap alabilmişti.

Mehmed hazırlıklara ara vermeden devam ediyordu. Karadan kuşatmanın yanı sıra birde donanma hazırlanmıştı. Ve nihayet Osmanlının ordusu harekete geçmiş 23 Mart’ta Edirne’den ayrılmıştı. 2 Nisan’da Konstantinopolis’e ulaşır ulaşmaz Haliç’in girişi zincirle kapatılmıştı. Mehmed’in son kez teslim çağrısında bulunduğu İmparatordan olumsuz yanıt gelmişti.

6 Nisan sabahı beklenen gerçekleşti ve ilk saldırı başladı. Kuşatma ciddi bir şekilde devam ediyordu. 53 gün süren çatışmalarda Şehzade Orhan Marmara kıyısındaki kıtalardan birinin başındaydı. 20 Nisan günü Papa tarafından gönderilen üç Ceneviz Gemisi ve Sicilya’dan gelen Rum yük gemisi birleşerek şehrin açıklarına ulaşmıştı. Akşam saatlerinde Haliç’e giren gemiler Mehmed’in o tarihi kararı almasına neden olmuştu. Donanmasını Haliç’e ulaştırmak isteyen Mehmed gemileri karadan yürütmeye karar verdi. 70 civarı gemi silindirler üzerinde 22 Nisanda Haliç’e indirilmişti. Bu durum Haliç’in kontrolünü Osmanlılara geçirmişti.


Kaynak:O.Nuri Topbaş-Abide Şahsiyetleri ve Müesseseleriyle Osmanlı/Vikipedi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)