İstanbul’u fetheden, Hz.Muhammed’in (s.a.v) müjdesine nail olan ince ruhlu ve derin gönlü ile tanınan Fatih Sultan Mehmed yedinci Osmanlı sultanıdır.

Fatih Sultan Mehmed Han - Tahta Çıkışı

 İstanbul’u fetheden, Hz.Muhammed’in (s.a.v) müjdesine nail olan ince ruhlu ve derin gönlü ile tanınan Fatih Sultan Mehmed yedinci Osmanlı sultanıdır.

Fatih Sultan Mehmet 1451 yılında tahta oturmuş, 1453’tede İstanbul’u fethetmiştir. 1481 yılında vefat eden Fatih Sultan Mehmed Han otuz yıllık saltanat hayatında babasından aldığı 880.000 kilometrekarelik vatan topraklarını 2.214.000 kilometrekareye çıkarmıştır.

Çağ açan hükümdar, Kayser-i Rum (Roma İmparatoru) unvanları ile anılmış, Türk ve İslam dünyasında Hz. Muhammed’in (s.a.v) müjdesine mazhar olduğu için kahraman olarak kabul edilmiştir.

II.Murad ve Hüma Hatun’un dördüncü oğlu olarak Edirne’de dünyaya gelen Fatih Sultan Mehmed Han’ın eğitimi için babası çeşitli hocalar görevlendirmişti. Küçük yaşlardan itibaren titiz bir eğitim süreci geçiren Fatih, Akşemseddin Hazretlerinin manevi terbiyesi altında yetişmişti. Şehzade Fatih aynı zamanda Arapça, Farsçanın yanı sıra Latince, Yunanca ve İtalyancayı da biliyordu.

Fatih hem zahiri hem de batini ilimlerle ilgili idi. Fen ve teknik bilgileri sayesinde bir proje oluşturmuş, kendisine ait ilk havan topunu döktürmüş ve İstanbul’un fethinde kullanmıştı.

Fatih Sultan Mehmed Han İstanbul’u fethetmeyi istiyordu, hatta bunun için çocukluğundan beri elindeki kalem kâğıtlarla fetih projeleri üzerinde çalışıyordu. “Ya Bizans bizi alır, veya biz Bizans’ı alırız” diyordu.

21 yaşındayken padişah olduktan sonra hemen ulemayı topladı ve İstanbul’un fethini müzakere etti. Görüşme sırasında Akşemseddin Hazretlerinin “Sultanımız Mehmed Han, Kostantiniye’yi fethedecektir” demesi üzerine Fatih Sultan Mehmed Han oldukça memnun olmuştu. Hazırlıklar ise hemen başlatılmıştı.

Fatih Sultan Mehmed Han’ın eşsiz dehası burada da kendini göstermişti. Gemilerin karadan yürütülmesi ile tarihe geçerken havan topları mevzilerine oturtuluyordu. Kumandan, asker, sultan ve evliyanın gönülleri heyecanla coşku çağlayanı haline gelmişti. Bu yolda daha önce sarf edilmiş emeklerin hepsi Fatih Sultan Mehmed Han tarafından gerçekleştirilecek fethin hazırlıklarıydı.

1451 ile 1481 yılına kadar 32 yıl boyunca Osmanlı Devletinin padişahı olan Fatih Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’u fethetmesi tarihçiler tarafından Orta Çağın sonu Yeni Çağın başlangıcı kabul edilmiştir. Sultanlığının yanı sıra din ve fen ilimlerini de bitiren bir alim, derviş ruhlu hassas bir insan olarak tanınmıştır.


Kaynak:O.Nuri Topbaş-Abide Şahsiyetleri ve Müesseseleriyle Osmanlı/Vikipedi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)