İşte gerçek dünyanın Iron Man'i Elon Musk hakkında bilinmeyenler

2010 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından Altın Uzay Madalyası ile ödüllendirildi.

Güney Afrika’da doğup genç yaşlarda Amerikan vatandaşı olan Elon Musk, henüz 41 yaşında olmasına rağmen günümüzün öncü mucitlerinden ve girişimcilerinden bir tanesidir. Hayallerimizin ötesine uzanan projeleriyle geleceği günümüze taşıyan Elon Musk hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

01- 10 Yaşında IBM Sınavı ile Kendisini Kanıtladı

01- 10 Yaşında IBM Sınavı ile Kendisini Kanıtladı

1971 yılında Güney Afrika’da doğan Elon Musk, henüz 10 yaşında kendisini kanıtlamayı başardı. IBM tarafından düzenlenen özel bir sınavda en yüksek puanlardan birini alan Musk, programcılık konusunda başarıya ulaşacağının sinyallerini genç yaşlarda verdi.

02- Dehalardan İlham Alan Bir Dahi

02- Dehalardan İlham Alan Bir Dahi

Musk, lisans eğitimleri sırasında Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs ve Walt Disney gibi, hem geçmişe hem de günümüze damgasını vuran yenilikçilerden ilham almış.

03- 31 Yaşında Zirveye Ulaşan Bir Milyarder

03- 31 Yaşında Zirveye Ulaşan Bir Milyarder

Stanford Üniversitesi’nde doktoroya başlayıp, 2 gün sonra bu kararından vazgeçen Musk, 4 ortakla birlikte kurmuş olduğu Paypal’ı 2002 yılında 1.5 milyon dolara eBay’e sattı. Yine aynı yıl içerisinde uzaya yolculuğu mümkün kılmak için çalışan Space X’i kurdu. 31 yaş adete Musk için bir yükseliş dönemiydi.

04- Güney Afrikalı Milyarder Geleceği Şekillendiriyor

04- Güney Afrikalı Milyarder Geleceği Şekillendiriyor

Bu zeki isimlerden almış olduğu ilhamlarla, insanoğlunun geleceğini etkileyebilecek üç sorun tespit etmiş. İnternet, temiz enerji ve uzaydan oluşan bu üç alanda çalışmalarını sürdüren Elon Musk, kurucusu olduğu PayPal, Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX ile hem günümüzü hem de geleceği şekillendirmeyi başarıyor.

05- Elon Musk’ın Toplam Serveti

05- Elon Musk’ın Toplam Serveti

Tamı tamına 17 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 83’üncü insanı olanMusk, özellikle de son günlerde Mars’ta koloni kurma projesiyle manşetlerden düşmüyor. Ortaya koymuş olduğu girişimlerin yanı sıra, gerçekleştirmek istediği hayalleriyle de teknoloji dünyasında yeni bir çağın kapılarını açıyor.

06- İflasın Eşiğinden Döndü

06- İflasın Eşiğinden Döndü

Musk, 2008 yılında ise iflasın eşiğinden döndü. İki şirketinin batmak üzere oluşu ünlü milyarderi depresyona sürüklese de parasını iki şirketine de eşit olarak pay eden Musk, inanılmaz bir geri dönüş hikayesi yaratmış oldu.

07- Yaşayan En Büyük Mucit

07- Yaşayan En Büyük Mucit

Musk’ın yapmış olduğu yatırımlar ve girişimler onu dev bir isim haline getirdi. Böylece Atlantic dergisi onu “Yaşayan En Büyük Mucit”, Vanity Fair ise “Dünyanın Bir Numaralı Ezber Bozan Adamı” olarak tanımladı.

08- Dev Şirketlerin ve Politikacıların Göz Bebeği

08- Dev Şirketlerin ve Politikacıların Göz Bebeği

Musk, Toyota gibi dev bir şirketin yanı sıra Obama ve Arnold Schwarzenegger gibi ünlü politikacıların da göz bebeği

09- 5 Çocuk Babası Bir Milyarder

09- 5 Çocuk Babası Bir Milyarder

2000 ila 2008 yılları arasında evli kaldığı eski eşi Justine Musk’tan ikiz ve üçüz olmak üzere, toplamda 5 çocuğu var.

10- Tesla Üretim Tesisinde Uyuyor

10- Tesla Üretim Tesisinde Uyuyor

Tesla tesislerinde üretilen araçların kalitelerini incelemek ve üretim aşamasında meydana gelebilecek gecikmeleri engellemek için burada yatıp kalkıyor. Elbette ki, Musk’un bu çabaları, Tesla markasını kısa sürede dünyanın en başarılı elektrikli araba üreticilerinden bir tanesi haline getirdi.

11- Yiyecek için Günde 1 Dolar Harcıyordu

11- Yiyecek için Günde 1 Dolar Harcıyordu

Silikon Vadisi’ndeki teknoloji girişimcilerinin fazlasıyla zengin oldukları üzerine yorumlar yaparken, bu büyük başarının sıkı bir disiplin ve zorlu bir mücadele gerektirdiğini göz ardı etmiş olabiliriz. Sosisli sandviç ve portakallardanoluşan yemek menüsü için günlük sadece 1 dolar harcayan Musk, inanılmaz derecede birikim yapmayı başardı.

Henüz 12 yaşında, Blastar adını verdiği oyunu 500 dolar karşılığında PC&Technology dergisine satan Elon Musk, nasıl para kazanılacağını erken yaşlarda öğrenmiş bir milyarderdir.

12- Sıkı Bir X-Men Hayranı

12- Sıkı Bir X-Men Hayranı

Marvel evreninin bir grup mutant kahramandan oluşan X-Men serisinde yer alan güçlü karakterlerin hem çizgi romanlarını hem de filmlerini, kaçırmadan takip etmeye özen gösteriyor.

Wolverine, Storm, Vulcan ve Colossus gibi X-Men karakterlerinin isimlerini ise otonom arabaların üretiminde yardımcı olan otonom robotlara vermiş.

13- 3 Günde Program Yazılımcısı Oldu

13- 3 Günde Program Yazılımcısı Oldu

Daha 10 yaşındayken, Commodore Vic-20 ile çalışarak teknoloji dünyasına olan ilgisini pekiştiren Elon Musk, çok süre geçmeden bu durumun meyvelerini almaya başladı.

Genç yaşlarında BASIC program diline, sadece 6 ay içerisinde, tümüyle hakim oldu. 1984 yılında ise sadece 3 gün içerisinde bir başka programlama dilini çözmeyi başardı.

14- Kendi Girişimlerini Kendisi Finanse Ediyor

14- Kendi Girişimlerini Kendisi Finanse Ediyor

Birçok teknoloji girişimcisi, hayallerini finanse edebilmek için çekirdek ve kitle sermayesi arayışına düşerken Elon Musk, kendi girişimlerini kendisi finanse ederek tek başına büyük başarılara imzasını atıyor.

Başarılı girişimleri ile kazanmış olduğu paraları diğer hayallerine aktaran Musk, bu riskli durumun üstesinden kolaylıkla gelebiliyor. SpaceX ile ilgilenen yeteri kadar yatırımcı bulamadığı için tüm varlığını bu işe aktaran Musk, bütün gelirini kaybetmesi pahasına da olsa hayallerini kendisi finanse ediyor.

15- Geleceği Şekillendirmeye Devam Edeceği Kesin

15- Geleceği Şekillendirmeye Devam Edeceği Kesin

Otonom arabaları dünyamıza kazandırmayı başaran ve geleceğin teknolojisini bizlerle buluşturan Elon Musk, gözünü uzayın derinliklerine dikti. Sıradan insanları, geliştirmiş olduğu roketlerle Mars’a gönderme planlarında da sona yaklaştı. Fakat Musk, bu başarılarla yetinmiyor ve daima daha fazlasını istiyor.

Elon Musk

Elon Musk

Şimdi ise Hyperloop adını verdiği yüksek hızlı ulaşım sistemi projesini hayata geçirmek için kolları sıvıyor. Bu sistemde sürtünmeyi azaltmak için basınçlı tüpler ve vakum sistemi bulunuyor. Ayrıca yaklaşık 966 km/s hız ile 35 dakika içerisinde Los Angeles’ten San Francisco şehrine gidilebilmesini de amaçlıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)