Türkçeye seyir olarak da çevrilebilen ve aynı zamanda yol kılavuzu olarak bilinen navigasyonun tarihçesi.

İlk Navigasyon Cihazı Ne Zaman İcat Edildi?

GPS günümüzde herkesin kullandığı bir sistem haline geldi. Bir yere giderken ona başvurarak kaybolmayı önlemek artık mümkün. Peki GPS ilk olarak ne zaman ortaya çıktı? Tarihine dair detaylar yazımızda.

Öncelikle GPS’in tanımını yapalım. Kısaca uzay tabanlı uydu navigasyon sistemi adı verilen GPS her türlü hava koşuluna rağmen yer ve zaman bilgisi sunan bir düzendir. Uydu ağı yardımıyla dünya üzerindeki herhangi bir yer ile ilgili kesin bilgiyi sunabilen bu sistem sayesinde yolculukların çok daha rahat yapılabildiğini söyleyebiliriz.

Geçmişe döndüğümüzde ise ilk navigasyon cihazının 1932 yılına ait olduğunu görüyoruz. Birinci ve ikinci dünya savaşının karanlık yılları arasında geliştirilen bu cihaz uzun bir yol haritasını içeriyordu. Elbette o zamanın teknolojisi günümüzdeki gibi değildi ve sistem farklı bir şekilde çalışıyordu. Makara sistemine sarılı bir şekilde uzun bir yol haritası bulunuyordu ve araç hareket ettiği müddetçe aşağı doğru kayarak sürücünün bilgi sahibi olmasını sağlıyordu.

Savaş yıllarında bu büyük bir icattı ve insanlara oldukça yardımcı oluyordu. Zaman içerisinde gelişen teknoloji sayesinde yenilikler birbiri ardına geldi. Artık yanımızda taşıdığımız cep telefonları aracılığı ile gideceğimiz yer hakkında bilgi edinebiliyoruz.

Navigasyon cihazları günümüzde oldukça gelişti. Hem haritayı gösteren hem de sesli bir şekilde komutları bildiren cihazlara sahip olabilmek mümkün. En uygun yolun bulunmasına yardımcı olan navigasyon sayesinde güncel haritalara da erişilebiliyor.

Navigasyon sisteminin özellikleri bakımından üç sisteme sahip olduğu biliniyor. Donanım, yazılım ve harita üçlemesiyle çalışan sistem böylelikle kullanıcılara yardımcı oluyor.

Donanım kısmında GPS sinyalleri kullanılarak dünyadaki konum tespit ediliyor ve istenilen noktaya ulaşım sağlanıyor. İkinci olarak yazılımda ise koordinat bilgisi harita üzerinde gösterilerek rota çiziliyor. Daha sonrada hem görüntülü hem de sesli komutlar sayesinde sürücünün gideceği yer hakkında istediği bilgiler sunuluyor. Son olarak haritada yollara ait yön bilgileri,yasaklar ile kısıtlama gibi önemli noktalarda belirtiliyor.

GPS sinyalleri aracılığı ile çalışan navigasyon sistemi her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Hayatımızı kolaylaştıran çözümlerden biri olan navigasyon cihazları yaptığı yönlendirmeler ile gideceğimiz yere rahatlıkla ulaşmamızı sağlıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)