Web tarayıcısı olarak hizmet veren Internet Explorer'ın geçmişine dair bazı bilgileri yazımızda derledik.

Internet Explorer Nedir Ve Ne Zaman Geliştirildi?

İnternet zaman içerisinde gelişmeye ve kullanıcılar arasında yaygınlaşmaya devam ederken bir yandan da yeniliklere kapısını açıyor. İlk bağlantının kurulduğu andan itibaren farklı bir dünyanın kapısını aralayan ve çeşitli arama motorlarına ev sahipliği yapmaya başlayan internet bu anlamda birçok ismi bünyesinde barındırıyor. Bizim yazımızın konuğu ise Google ve Yahoo gibi isimlerden çok daha önce tanıdığımız Internet Explorer.

Eski adı Microsoft Internet Explorer olan web tarayıcısının Windows Vista ile beraber Windows Internet Explorer adıyla hizmet vermeye devam etmiştir. Tarayıcının ilk sürümü 1995 yılında yapıldı ve daha sonra 2. Sürüm geliştirilmiş 22 Kasım 1995 tarihinde yayınlandı.

İlerleyen zamanlarda sürekli kendini yenileyen web tarayıcısı diğer sürümlerini kullanıcıların beğenisine sunmuştur. Internet Explorer 9, 10 ve 11’i ele aldığımızda sahip oldukları özellikler bakımından farklılıklar bulunduğunu görüyoruz. İlk olarak 9.sürüm ile başlayalım.

14 Mart 2011 tarihinde yayınlanan Internet Explorer 9'un kararlı sürümü ise 14 temmuz 2015 tarihinde kullanıcıların beğenisine sunuldu.

İkinci olarak ise Internet Explorer 10'u ele alalım. 26 Şubat 2013 tarihinde Windows 7 için indirilmeye başlayan sürümün içerisinde yer alan yenilikler arasında Windows 8 ve Windows RT için uygun hale getirilmesi, HTML 5 sürükle& bırak ve CSS3 desteğinin geliştirilmesi yer alıyor.

10.sürümün ardından gelen Internet Explorer 11’de ise geliştirici araçlarına WebGL için destek eklendiğini, JavaScript geliştirmelerinin dahil edildiğini ve WebCrypto özelliğinin eklendiğini görüyoruz.

17 Ekim 2013 tarihinde kullanıma sunulan 11.sürüm ile iyileştirilen bazı noktalarda mevcuttu. Bunlardan birkaçı şu şekilde:

*Genel tarayıcı veriminde yapılan iyileştirme

*Java verimine yönelik yapılan iyileştirme

*Tarayıcı arayüzünün iyileştirilerek sunulması

*CSS 2.1 desteği ile SSL 3.0 desteği

*Akıllı adres çubuğu ile daha önce açılan ağ sitelerinin listesine ait değişiklikler.

Web tarayıcısı ve RSS okuyucu olarak hayatımıza giren Internet Explorer zaman içerisinde farklı isimlerle rekabet etmeye başladı. İnternet kullanımının artması, yeni gelişmelerin yaşanması sonucunda her alanda olduğu gibi web tarayıcısı alanında da değişiklikler göze çarpmaya başladı. 20 yıl önce hizmet vermeye başlayan Internet Explorer’ın bundan sonra yoluna ne şekilde devam edeceği merak ediliyor ancak oluşan rekabet ortamında bir adım öne geçebilmek için farklı adımların atılması gerektiğini söylemek mümkün.


Kaynak:Vikipedi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)