Yüzlerce yıldır insanların hayatında olan kağıt nasıl üretiliyor?

Yavaş yavaş son halini almaya başlayan hamurun yürüyen bir bendin üzerine dökülmesine geçilir. Bu şekilde düz bir şekil alır ve aynı zamanda sudan arınması sağlanır. İçerisinde bulunan fazla su hamurdan ayrıldıktan sonra silindirler yardımıyla sıkıştırılmaya başlanır. Devamında ek silindir tarafından tekrar sıkıştırılır ve son şeklini alır. Daha sonra alınan hamur sıcak silindirlerin tarafından kurutulur. Böylelikle kağıt yapımı da tamamlanmış olur. Farklı boyutlarda kesilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Vikipedi’de yer alan bir bilgiye göre kağıdın arkeolojik olarak ilk parçaları Çin’de bulunmuştur. Dünyadaki kâğıt ve karton üretimi yaklaşık olarak 370,7 milyon ton civarında olduğu söylenirken günümüze döndüğümüzde en büyük kağıt üreticileri Çin ve Amerika Birleşik Devletleri olarak gösterilmekte. ülkemizinde bu listede yerini aldığını belirtelim.

Selüloz hamurunun silindirler yardımıyla preslenmesi sonucunda oluşturulan kağıt kitap, defter, temizlik malzemeleri gibi birçok alanda kullanılıyor. Ancak israf edilmesi demek daha fazla ağacın kesilmesi anlamına geldiğinden dikkatli davranmak gerekiyor. Boş kağıtları değerlendirmek, eski gazete ve kitapların geri dönüşüm için kullanılmasını sağlamak gibi eylemler geleceğimiz için oldukça önemli.

Kağıt Nasıl Yapılır?

Kağıt hayatımızın neredeyse her alanında yer alıyor. Not tutmak için kullandığımız defterler, iş yerinde yazıcıdan belge çıkartırken tercih ettiğimiz beyaz çizgisiz kağıtlar ya da okul defterleri gibi. Tabii ki kitaplar ve daha nice örneklerle konuyu zenginleştirmek mümkün. Peki, hepimizin elinde olan kağıtlar nasıl üretiliyor hiç merak ettiniz mi? Sizin için bu yazımızı kağıdın nasıl yapıldığına ayırmak istedik, işte detaylar.

Bilindiği gibi kağıdın ham maddesi ağaç. Dolayısıyla ilk aşamada ağaçların kesilmesi oluyor. Kesilen ağaçlar dikkatli bir şekilde işlemden geçiriliyor. Öncelikle kütük haline getirilen ağaç gövdesi daha sonra kabuğundan ayrılıyor. Tüm bu işlemler gerçekleştikten sonra sıra hamur haline getirmeye geliyor.

Hamur haline getirme aşamasında ağacın suyun içerisine konması ve gevşek lifler haline getirilmesi amaçlanıyor. Kimyasal maddeler içerisine katılmadan önce ağacın minik parçalara ayrılması gerekiyor. Elde edilen hamur beyazlaştırıldıktan sonra karıştırma işlemine geçiliyor. Karıştırıcı içerisine giren hamura bazı maddeler eklenir. Bunlar suya dayanıklı olması adına bazı pigmentleri içerebilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)