Korsan yazılımlar ve virüsler internet kullanıcılarını zor durumda bırakıyor. Peki, böyle durumlarda neler yapmak gerekir?

Korsan Yazılımlara Karşı Neler Yapılmalı?

Korsan yazılımlar internet dünyasının ve kullanıcıların baş belası haline gelmiş durumdalar. Teknolojinin ilerlemeye, yeniliklerle buluşmaya devam ettiği günümüzde internet kullanımı da aynı şekilde artıyor ve bu bazen olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor. Mesela virüsler ve korsan yazılımlar. Bu yazımızda sizler için yapılması gerekenleri bir araya getirdik.

Öncelikle korsan yazılımın tanımına bakalım. Bulunduğu alanda sürekli olarak çoğalan, işlemciyi meşgul eden ve belleği zorlayan bir saldırı programı denebilir. Bu da aslında ne kadar zararlı olduğunu anlamamıza yetiyor.

Virüsler ise vikipedi’de yapılan tanıma göre bilgisayardaki dosyaların arasına kendisini gizleyen, cihazın çalışma şekline etki eden bir tür bilgisayar programı olduğunu görüyoruz.

Kötü niyetli kişilerce hem bireyleri hem de kurumların verilerini etkilemeyi başararak zararlı sonuçlar meydana getiren yazılımlar ile virüsler koruma programları geliştikçe kendilerini yenilemeyi sürdürüyor.

Peki, bu tür saldırılara karşı nasıl önlemler almalıyız?

Aslında basit birkaç adım sayesinde bazı durumlardan cihazlarımızı korumamız mümkün. Örneğin bilinmeyen yerlerden dosya indirmemek ile işe başlayabilirsiniz. Güvenliğinden emin olmadığınız siteler üzerinden indirilecek dosya veya oyun gibi uygulamalar bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonların zarar görmesine neden olabiliyor.

Diğer bir adım ise mail kutusunu dikkatli şekilde kullanmak. Çoğu zaman mail hesabınıza düşen iletiler aldatıcı olabiliyor bu yüzden kaynağını bilmediğiniz mailleri açmamak, bağlantılara tıklamamak virüslerden korunmanın bir başka yolu.

Elbette önemli olan dosyaların, bilgilerin bir yere kopyalanmasının da önemi büyük. Böylece veri kaybı yaşama korkusundan uzaklaşabilirsiniz.

Antivirüs programları da oldukça işe yarayabiliyor ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta lisanlı yazılımları kullanmak. İndirilen dosyaları taramak, cihazı belli aralıklarla virüs taramasına tabi tutmak gibi seçenekler bu tür programlar sayesinde mümkün olabiliyor.

Bilgisayarlarda özellikle güvenlik duvarına dikkat etmek gerekiyor. Herhangi bir açıkta virüs ve zararlı yazılımlar için arka kapı oluşacağını unutmamak lazım.

Antivirüs programları sürekli olarak güncelleniyor ancak kötü niyetli kişilerde boş durmadan çalışmalarına devam ederek kötü yazılım geliştirmeye devam ediyorlar. Cihazlarda oluşabilecek sıkıntılı durumların önüne geçmek için neler yapılması gerektiğini bilmek şart. Böylelikle veri kaybı, cihazın çökmesi gibi aksi durumlardan uzak durulabilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)