Yeni kimlik kartlarında başvuruda gereken belgeler? Yeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacak? Kayıp kimlik kartları için ne yapılacak? İşte yeni kimlikler hakkında bilmeniz gerekenler...

Yeni Kimlik Kartları

Yeni Kimlik Kartları

Bugüne kadar yaklaşık 150 bin kişiye yeni kimlikleri teslim edildi. Çipli kimlik kartlarına geçiş işlemleri  ilk olarak Kırıkkale'yle başlamıştı, projeye daha sonra Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova eklenmişti. Bugünden itibaren tüm Türkiye’de kimlik kartları için başvuru yapılabilecek. İşte yapmanız gerekenler;

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvurulabilecek.

Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidilebilecek.

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek.

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek

Kimlik sahibi istenmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf olmayacak.

Yeni çipli kimlik kartı

Yeni çipli kimlik kartı

Herhangi bir sağlık sebebinden dolayı nüfus müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunmayanların başvuruları kendi adreslerinde alınacak.

Biyometrik verileri alınacak

Biyometrik verileri alınacak

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek

PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek

Kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.

Yeni kimlikler PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek

Yeni kimlikler PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek

Yapılacak değerlendirmenin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek.

Yeni kimliğiniz çalınırsa veya kaybolursa

Yeni kimliğiniz çalınırsa veya kaybolursa

Yeni Kimlik kartınızı kaybettiğinizde en kısa sürede İlçe Nüfus Müdürlüğüne şahsen başvuruda bulunarak yeni kimlik kartı müracaatında bulunmanız gereklidir.Böyle bir durumda zaman kaybetmeden Alo 199 numaralı çağrı merkezimizi arayarak kimlik kartınızın kaybolduğunu bildirerek pasif duruma getirilmesini sağlamanız işlem güvenliği açısından son derece önemlidir.

PIN şifrenizi yenilemek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir

PIN şifrenizi yenilemek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir

PIN şifrenizi unuttuğunuzda, İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi yenileyebilirsiniz.

PIN şifrenizi yenilemek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir.

PIN şifrenizi yenilemek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, PUK numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz.

Kiosklarda şifrenizi yenilerken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyin ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayın.

Kimlik kartının geçerlilik süresi on yıldır

Kimlik kartının geçerlilik süresi on yıldır Kaynak: Ntv

Yeni kimlik kartının geçerlilik süresi on yıldır. Geçerlilik süresi dolmadan yeni kimlik kartı düzenlenmesi ancak kart veya yonga üzerinde yer alan bilgilerden herhangi birinin değişmesi, kart üzerinde tahrifat, kırılma, elektronik bilgi okumayı engelleyen bir durum olması, kimlik kartı ile elektronik olarak kimlik doğrulama yapılamaması, kimlik kartının kaybedilmesi veya periyodik güvenlik değerlendirmeleri sonucunda kimlik kartının kullanılmasına engel teşkil edecek bir zaafiyetin tespit edilmesi gibi haklı bir nedenle mümkündür.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)