Medyada ne kadar haber yapılsa da Doğu Türkistan da yaşanılan olayları memleketi Doğu Türkistan olan ve yakınlarını görmeye giden birinden okuyalım.

Nasıl Giyinilmez Tabelası

Nasıl Giyinilmez Tabelası

Bir aylık Doğu Türkistan Gezisi

"Bir aylık Doğu Türkistan gezimde Çin hükumetinin orada yaptığı baskı ve asimilasyonu gözleme imkanım oldu. Öncelikle havaalanlarında aşırı bir arama var. Ayakkabınızı, kapalıysanız başörtünüzü..vs çıkartıyorsunuz. Sonra tacize varan bir üst araması oluyor. Pekin, Shanghai gibi Çin şehirlerine de gittim ve oradaki havaalanlarında böyle detaylı bir arama yoktu ne hikmetse(!) Bir neden göstermeksizin başka ülke vatandaşı olsanız da sizi sorguya almak isterlerse alabiliyorlar, telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazlarınızı alıp inceleyebiliyorlar. (Özel hayatın gizliliği açıkça ihlal ediliyor fakat insan hakları gibi bir kavramdan haberleri yok belli.)

Kaşgarlı Mahmud Heykeli

 Kaşgarlı Mahmud Heykeli

Baskının en yoğun uygulandığı yer nüfusun %90 Uygur Türk'ü olduğu Kaşgar şehri. Fotoğraftaki tabela Kaşgar'dan. Yıl 2016 ama bu tabela şaka değil gerçek. Sokakta kapalı gezerseniz, Türk bayraklı forma, tshirt..vs giyerseniz, telefonunuzdan dini ve milli bir simge çıkarsa hapis cezasına tabisiniz. Nerenin vatandaşı olduğunuzun bir önemi yok, zira burada insan hakları denen bir kavram yok; kendi koydukları kanunları uyguluyorlar. Telefondan bahsettik değil mi; evet Kaşgar'da sokakta yürürken devriye gezen polisler istediği kişiyi durdurup telefonunuzu inceleme hakkına sahip. Telefonda ayet, Türk bayrağı, devleti eleştiren bir yazı..vs bulunursa da 7 yıl hapisten başlıyor cezası. İbadet özgürlüğü ise yok nerdeyse. Devlette çalışanların, emekli olup emekli maaşı alanların, 18 yaşın altındakilerin camiye girmesi yasak. Yasağı delenler ise işinden ve maaşından oluyor, öğrenci ise disiplin cezası alıyor. Zaten Kaşgar'daki cami girişlerinde kimlik kontrolü yapılıyor polisler tarafından.

Kutadgu Bilig

 Kutadgu Bilig

En korktukları kelime ise "Doğu Türkistan". Böyle bir devletin varlığını kabul etmediklerinden bu kelimeyi eskaza söyleyenler de kendini bir sorguda ve hapiste buluyorlar. 

En çok baskının Kaşgar'a uygulanmasının sebebi ise Uygur nüfusunun çoğunlukta ve Kaşgar'ın tarihi açıdan önemli bir şehir olması kanaatimce.

Kaşgar Sokakları

 Kaşgar Sokakları

Tıp mezunu biriyle konuştum, tayinini merkezi hastaneden bir taşra hastanesine istetmiş, sebebini sorduğumda ise Çinli olan hastane yöneticilerinin ayrımcılık ve baskılarına dayanamadığını, taşra hastanesinde Uygurların daha çok olduğunu ve rahat edeceğini söyledi. Yüksek puanlı bölümlerden mezun olup, devlet dairelerinde çalışmayı bırakan çok Uygur genç varmış, "Uygurlara negatif anlamda çok ayrımcılık yapılıyor,buna katlanamıyoruz." diyorlar. Uygur gençlerin %80'i çareyi yurtdışına gitmekte buluyormuş artık. Kendi vatanında ikinci sınıf insan muamelesi görmek üzücü olsa gerek. Zaten konuştuğum, gördüğüm insanların gözlerinde de korku ve bir yılmışlık var artık. Aralarında sohbet ederken bile hiçbir şekilde siyasetten, uygulanan asimilasyon politikasından bahsetmemeye çalışıyorlar; edecekleri en ufak bir kelimenin onları hapise hatta idama götürebileceğinin farkındalar çünkü.

Polis Kontrol Noktası

 Polis Kontrol Noktası

Son sözüm ise Doğu Türkistan ile ilgili haberler medyada yer aldığı zaman "Baskı falan yok yeaa, o fotoğraflar başka yerlereen alınma, baskı olsa duyardık." diyenlere: Bu kadar sansürün ve katı cezaların uygulandığı, insanların sokakta bile telefonlarının incelendiği; Facebook, Google, Whatsapp gibi sosyal medya araçlarını yasak olduğu ve konuşmaya kalkanın direk hapise atıldığı bir yerden dışarı fotoğraf ve haberin sızmasını beklemek ne kadar gerçekçi?"

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)