Dünyanın En Çok Bira Tüketilen Ülkesi Çek Cumhuriyeti Hakkında Bilmedikleriniz.

Çekya (Çekçe: Česko) ya da resmî adıyla Çek Cumhuriyeti (Çekçe: Česká republika) Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.

Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'nin üyesi olmuştur fakat halen kendi para birimini kullanan sayılı avrupa birliği üyelerindendir.

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve garnet taşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır ki  Efes Pilsen adı belki size bişeyler çağrıştırır.

Çek Cumhuriyeti Bayrağı

Çek Cumhuriyeti Bayrağı

Gelelim Bira Olayına

Wikipedia ve Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en çok bira tüketilen ülkesidir.  (http://en.wikipedia.org/…eer_consumption_per_capita) Aslında birayı icat etmemişlerdir fakat bira kültürü ve en güzel biraların imalatı bu ülkede yapılmaktadır. Pilsen zaten Çek Cumhuriyetinin bir şehridir ve pilsen biraların adı da buradan gelmektedir. Aynı şekilde Budweiser adıda diğer bir Çek Şehri olan Budejoviceden gelir.

Çek cumhuriyeti'nde 24 saat bira alabileceğiniz bir kafe, bar, market, bakkal çakal mutlaka bulursunuz. Hatta ülkede birayı kilo ile alabileceğiniz mekanlar bile bulunmaktadır. Yani 5 litrelik şaşal şişenizi alıp onu bira ile doldurmanız mümkündür.  Yinede siz yapmayın çünkü zaten ülkede bira çok ucuz.

Bira ülkede ciddi bir gelir kaynağı olduğundan dolayı neredeyse her şehrin, bölgenin kendi markasında bira üreticisi bulunmaktadır.

Bir mekanda bira istediğiniz bir çok soru ile karşılaşmanız da normaldir çünkü çok fazla çeşitte biraları bulunmaktadır. Siz yinede Pivo ve arkasından desitku derseniz size %10 alkol oranına sahip normal yani light olmayan bira gelecektir. Desitku kelimesi sadece bu iş için kullanılan bir kelime onluk gibi bir anlama sahiptir. Birde %12 lik alkol oranına sahip biraları vardır ki bunu istemek isterseniz de Dvanatska diyebilirsiniz. Yok barmen ben senin ne dediğini anlamıyorum gibi bir tavır takılırsanız normal biranız gelir.

Çekler genelde biralarını mahsen sıcaklığı olan 6-10 derecede içerler ki bu bize göre biraz sıcak olabilir.

her şehrin kendi birası olduğu gibi ülkede çok çeşitli biralar bulunmaktadır. Bunların en meşhuru ise hint kenevirinden yapılan olanıdır ama onunda ilginç olan yanı Çek Cumhuriyeti'nde satışının yasak olması. Hint kenevirinden yapılan birayı içmek için Polonya'ya geçmeniz gerekmektedir.

Ülkede bira fabrikaları dışında bira evleride bulunmaktadır. Çoğu fabrika modern üretimlere geçmiş olsada eski üretim yapılan makinaları halen sergilemektedirler. Nede olsa ülkeye turla gitmeniz durumunda kesin bir bira fabrikasını ziyaret ettirileceksiniz.

Bu fotoğraf sayesinde biranın bolluğu konusunda bir fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Bu fotoğraf sayesinde biranın bolluğu konusunda bir fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Bu kadar bira tüketilen bir ülkede tabikide her festival bira festivali gibi geçmektedir.

Bu kadar bira tüketilen bir ülkede tabikide her festival bira festivali gibi geçmektedir.

Çek kızlarının güzelliği konusu başka bir makalemizde kesin yerini alacaktır.

Çek kızlarının güzelliği konusu başka bir makalemizde kesin yerini alacaktır.

Dünyada Çekler için kullanılan bir deyim
In Pivo Taky yani Çekler iyi içerler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)