Almanya'nın dev otomobil şirketi Volkswagen şu sıralar bir hayli karışık bir dönemden geçiyor. İşte Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan dizel hilesinde son durum.

Volkswagen Hile Yazılımı Skandalında Şok Gelişme!

Almanya’nın dev otomobil şirketi Volkswagen cephesi bu sıralar bir hayli karışık bir dönemden geçiyor. Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan dizel hilesinde son durum dikkat çekici çünkü ABD güvenlik birimi FBI tarafından şirketin yöneticilerinden biri tutuklandı.

Volkswagen haberleri gündemde kalmaya devam ediyor. Hile yazılımı ile dünya çapında bir skandala imza atan şirket son olarak FBI tarafından yöneticisinin tutuklanması ile adını duyurdu.

1937 yılında kurulan Almanya merkezli Volkswagen açısından işler hiçte iyiye doğru gitmiyor. Dev otomobil firması geride kalan süreçte öyle bir olay yaşadı ki izleri halen silinmiyor zira Volkswagen ürettiği otomobillerine yüklediği hile yazılımı sonrasında ortaya çıkan skandalla dünyanın gündemine oturmuştu.

 Volkswagen cephesinde patlak veren skandala “Dieselgate” adı verilmişti ve o günden bu yana ilginç gelişmeler yaşandı. Amerika Birleşik Devletlerinde güvenlik birimi olarak hizmet veren FBI Volkswagen yöneticisini tutuklayınca gözler yeniden şirkete çevrildi.

Yasaları çiğneyerek skandala neden olan şirketin bugüne dek cezası para konusunda olmuştu ve herhangi bir tutuklanma olayı yaşanmamıştı. Aradan geçen zaman Amerika Birleşik Devletlerinin kararını değiştirmiş olacak ki Volkswagen yöneticisi Oliver Schmidt tutuklandı. Oliver Schmidt’in şirketteki görevi Volkswagen otomobillerinin ABD yasalarına uygun bir şekilde trafiğe hazırlanması yönündeydi. Dolayısıyla yönetici yasaları çiğneyerek kasten hile yazılımını araçlara yüklemekle suçlanmış oldu. Peki, Oliver Schmidt cephesinde tam olarak neler yaşanmıştı?

Emisyon sonuçları 2014 yılında şüpheli bulundu ve makamlar konuya ilişkin bilgileri talep etti. Fakat Oliver Schmidt teknik verileri yanıltıcı biçimde sununca hile yazılımının fark edilmesi gecikti. Daha sonra skandal patlak verince Volkswagen cephesi tam 11 milyon araca hile yazılımının yüklendiğini itiraf etmek durumunda kaldı.

Bu durumun Volkswagen şirketine oldukça pahalıya mal olacağını tahmin etmek zor değildi. Şirket hile yazılımın yüklediği için onlarca milyar dolar değerinde tazminat ile karşı karşıya kaldı. Yaşananlar bununla da sınırlı değil. Hava kirliliği sonucunda akciğer problemleri yaşayarak hayatını kaybedenlerin ailelerinin tazminat davası açma ihtimali var. Yani Volkswagen için önümüzdeki süreç bir hayli sıkıntılı olmaya devam edecek. Tutuklama olayının ardından Volkswagen şirketinin ne tür adımlar atacağı ise şimdiden merak konusu.Kaynak:Shiftdelete.net

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)