Bilgisayarın Kısa Tarihi

Bilgisayarın Kısa Tarihi
2000 yıl önce ticaretin artması hesaplama ihtiyacında parmakların yetmemesi gibi nedenlerden dolayı insanların 4 işlemi yapmalarını kolaylaştırmak için Babil İmparatorluğunda icat edilen abaküs bilgisayarın atası sayılmaktadır.

Bilgisayarın Kısa Tarihi

Zaman içinde işlemlerin artması, ihtiyaçların çoğalmasına paralel olarak önce mekanik sonra elektromekanik aletler geliştirildi.

1642 yılında Blaise Pascal tarafından (PASCALLINE) ve 1694 yılında Gottfreid Wilhelm Leibniz tarafından icat edilen (LEIBNIZ ÇARKI) ilk hesap makineleri ilk bilgisayarörnekleri olarak kabul edilmektedirler. Bu mekanik hesap makinaları günümüz hesap makinalarına yakından uzaktan hiç benzemeyen mekanik dişliler ile çalışan aletlerdi ve sadece 4 işlemi yapabiliyorlardı.

Buna rağmen ikiside yaygın kullanım alanları bulamadılar. Ticari anlamdan kullanılan ilk hesap makinası ise Charles Xavier Thomas tarafından 1820 yılında yapıldı. Charles Xavier Thomas ilerleyen yıllarda birkaç farklı model ile hesap makinesini geliştirmeyi başardı.

Bilgisayarın Kısa Tarihi

Bilgisayarın Kısa Tarihi

Bilgisayarın Kısa Tarihi

İngiliz matematikçi Alan Turing, varsayımsal bir cihaz geliştirdi, mantıksal işlemi gerçekleştirmek için ve okuyup yazabiliyordu. Bu, programlanabilir bilgisayarın habercisi oldu. ENIGMA adını verdiği bu bilgisayar İngiliz ordusunda şifre çözmek için kullanıldı.

Bilgisayar tarihinde asıl büyük ilerleme ise Howard Hathaway Aiken tarafından 1937’de yaptığı ve Mark 1 adını verdiği bilgisayar ile oldu. Mark 1  yarı elektronikdevreler kullanmaktaydı ve daha önceki örneklerinden farklı olarak farklı olarak, logaritma ve trigonometri fonksiyonlarını da hesaplayabiliyordu. Yavaş olmasına karşın tam otomatik olarak çalışması ve uzun işlemleri çözebilmesi ona büyük avantaj sağlamıştı.

Howard Hathaway Aiken makinesinde yaptığı değişikliklerle üretime 1896 yılında kurduğu “Tabulating Machine Company” adlı bir şirket ile devam etti. Tabulating Machine Company başka bir firma ile birleşerek IBM ismini aldı.

Mark 1 saniyede sadece 5 işlem yapabiliyordu. 18 metre uzunluğunda ve 2.5 m yüksekliğinde idi. Mark 1 insan müdahalesi olmadan sürekli olarak, hazırlanan programı yürüten ilk bilgisayar idi. Bununla birlikte Mark 1  elektronik bir bilgisayar değildi.

Mark 1’den kısa süre sonra 1946 yılında Pensilvanya Üniversitesinde John Mauchly ile ENIAC (Elektronik Sayısal Hesaplayıcı ve Doğrulayıcı) isimli sayısal elektronik bilgisayarı yaptı.

Askeri amaçlar için üretilen ENIAC 50 ton ağırlığında ve 167 m2 alan kaplıyordu. Mark 1’den 1000 kat hızlı olan ENIAC saniyede 5000 toplama işlemi yapabiliyordu. Amerikan ordusundaki top mermilerinin menzillerini hesaplamak için kullanılıyordu.

Aynı yıllarda bir matematikçi olan John Von Neume’nin görüşleri doğrultusunda yeni bir bilgisayar geliştirildi. EDVAC adı verilen bu bilgisayar ENIAC’tan 10 kat daha küçük olmasına rağmen 100 kat hızlıydı. Ayrıca EDVAC komutları dışarıdan alabildiği için programcılıkta büyük kolaylık oluşturmuştu.

ENIAC’ı yapan kişiler 1951 yılında bu bilgisayarı daha da geliştirerek veri depolayan bilgisayar olan UNIVAC’ı yaptılar. UNIVAC manyetik teyp kullanarak verileri depolayabiliyordu.

Ticari bilgisayarların gelişmesiyle birlikte bilgisayar da yeni sektör olmaya başlamıştır. Sektörde çalışacak insan gücü yetiştirilmeye başlanmış ve bilgisayarlarla ilgili el ve kılavuz kitaplar da basılmaya başlamıştır. 1952’de Fred Gruenberger ilk bilgisayar ile ilgili bir el kitabı yazmıştır.

1950’den sonra vakum tüplerinin sık olarak kullanılmaya başlandığı dönemlerdir. Univac ve IBM 700 serisi vakum tüpler kullanılarak yapılan elektronik bilgisayarlardır. Vakum tüplerinin çok enerji harcaması, ısınması bu bilgisayarın sürekli arıza yapmasına sebep oluyordu. Vakum tüplerin boyutlarının da büyük olması başka bir sorundu. Bu yıllarda program yazabilmek için kullanılan bilgisayar donanımının çok iyi bilinmesi gerekiyordu. Program yazmak için makine dili kullanılıyordu.

1960‘dan sonra entegre devreler üretilmeye başlandı. Entegre devreler binlerce transistörü içerisinde bulunduran devre elemanları idi. Entegrelerin kullanılması; bilgisayarın boyutlarının küçülmesinin, maliyet azalmasına ve işlem hızının artmasına sebep oldu.

Bu yıllarda manyetik diskler üretildi, entegrelerin kullanımı ile merkezi işlem birimleri üretilmeye başladı. IBM 360 entegre devre elemanının kullanıldığı ilk bilgisayarlardandır.

1970 yılından sonra ise entegre teknolojisi gelişmeye devam etti ve entegreler birleştirilerek chipler üretilmeye başlandı. Intel 4004 çipler kullanılarak hızlanan ilk merkezi işlem birimi sayılabilir.

1975 yılında bir evin garajında üretilen Apple piyasaya çıktı.  Apple’de klavye ve monitör bulunmuyordu.

Günümüzde de söz sahibi olan IBM firması ilk kişisel bilgisayarını 1981 yılında piyasaya sürdü. Kısa bir zaman diliminde standart haline gelen IBM PC’lerin 4 yıl sonunda bir milyondan fazla satıldı.

1980’lerden günümüze kadar bilgisayarlar akil almaz bir hızla ilerledi. Teknolojik gelişmeler, yazılım konusundaki ilerlemeler, donanımsal gelişmeler herkesin bilgisayarlara erişmesine kolaylık sağladı.

Eskiden sadece iş yerlerinde görülen bilgisayarlar günümüzde özellikle sosyal meyanın gelişmesi, fiyatların makul olması, öğrencilere ödevlerin internet ortamından verilmesi gibi sebeplerden dolayı vazgeçilmezimiz olmuştur.

Türkiye’de kullanılan ilk bilgisayar ise 1960 yılında Karayolları Genel Müdürlüğün’de kullanılmak amacıyla ülkeye getirilmiş IBM 650-Data’dır.

https://www.sektorumdergisi.com/bilgisayarin-kisa-tarihi/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)