Orson wells kimdir ?

Orson wells kimdir ?
Sinema dünyasına yeni bir çağ atlatan orson welles.

Sanatla büyüyen çocuk welles

                                                      Çocukluktan Gençliğe (1915 - 1934)

Image

- Wells 2 yaşındayken, yetişkin gibi konuşuyor olması ile dikkat çekti.

- 3 yaşındayken eline geçirdiği her şeyi okumaya başlamıştı.

- 5 yaşına geldiğinde daha da dikkat çekici oldu. Edebiyat ile tanışmaya başladı. Shakespeare'in oyunlarını ezbere biliyordu. Bakıcıları tarafından ona yapılan kuklalar ile "Kral Lear" ve bir çok oyunu tek başına oynamaya başladı.

- 9 yaşına geldiğinde dünyanın yarısını gezmiş olan Wells, bu sırada resim yapmayı öğreniyor ve ünlü Houdini'den illüzyon dersleri alıyordu.

- Wisconsin gazetesinde kendisinden “Oyuncu, yazar, şair” diye bahsedeliyordu ve sadece 10 yaşındaydı.

- 18 yaşındayken, okulundaki öğretmeni Roger Hill'le Shakespeare'in yazılmış tüm oyunlarını birleştirip, Welles'in resimleriyle süslü olan _"Herkes için Shakespeare"_ adındaki bu baskı, Amerikan okullarında büyük bir dikkat çekiyordu ve 90.000 satıyordu.*(90.000 satıyordu, garip olmuş.)*

9 yaşındayken annesi, 15 yaşındayken ise babası öldü.


                                            Tiyatro ve Radyo ile Tanışması (1936 - 1940)

 Image

Bir süre resim ile ilgilendi, daha sonra oyunculuk yapmaya başladı. Bu sırada VirginiaNicholson ile evlendi, radyoda çalıştı ama çok sürmedi. 1938 yılındaki ünlü "Dünyalar Savaşı" nın radyo tiyatrosunda, dünyayı Marslıların istila ettiğine inandıracak kabiliyette bir şov yaptı.

-1941'de ilkfilmi olan "Yurttaş Kane" ile ün yaptı ama Welles'e para kaybettirdi ve İlk filmi olmasına rağmen sinema açısında bir çok yeniliğe öncülük etmişti ve sinemanın anlatım potansiyeline yenilik getirdi. Bu filmi önemli yapan seylerden bir tanesi farklı teknikler kullanmış olmasıydı. Bu filmde oyuncu olarak da bulunmuş ve övgü almıştır bu yüzden film için şu söylenir: "Bugüne kadar yapılmış en iyi film."

OrsonWelles, Hollywood'da tutulmadığı için Avrupa'ya gitmek zorunda kalmıştır.Sonraki filmlerinde Amerika söz konusu olduğunda başarılı olamamış olsa da,ticari açıdan Avrupa'da başarılı olmuş ve birçok ödül almıştır.

10 Ekim1985’te Los Angeles’te vefat etmiştir.

Mezarı İspanya'nın Endülüs Bölgesi'nde bulunan Ronda'dadır.

"Ben gençliğin ne demek olduğunu bilirim ama sen yaşlılığın ne demek olduğunu bilemezsin."

Image


Ayaz Şahin...Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)