Stanley Kubrick kimdir ?

Stanley Kubrick kimdir ?
Yönetmen senarist ve film yapımcısıdır. Sinema tarihine iz bırakmış yönetmiş olduğu filmlerde özgün bir şekilde kendi sanatını ifade etmiştir estetik güzelliği ve mükemmeliyetçi kişiliği onu diğer tüm yönetmenlerden farklı kılar.

20. Yüz yılın en önemli yönetmeni...

New York'taki Bronx'ta büyüdü ve 1941'den 1945'e kadar William Howard Taft Lisesi'ne Gitti. Ortalama notlar almasına rağmen, Kubrick, genç yaşlardan itibaren edebiyat, fotoğraf ve filmlere ilgi gösterdi ve kendini eğitti. Liseden mezun olduktan sonra film yapımcılığının tüm yönleri ve öğrendi, İzlediği filmlerden daha iyi yapabileceğine inanarak yönetmenlik yapmaya başladı.

-1940'ların sonlarında ve 1950'lerin başında, Look dergisi için bir fotoğrafçı olarak çalıştıktan sonra , kısa film çekmeye başladı ve1956 yılında United Artist için ilk büyük Hollywood filmi The Killing'i yaptı. Zafer Yolları(1957) ve tarihi Spartacus (1960). Hollywood'da bir film yapımcısıolarak ün kazandı.

-İlk filmleri Fear and Desire, Killer's Kiss ve The Killingile kendisini ispatladı. Paths of Glory ve Spartaküs ise, en iyiler arasındakiyerini almasını sağladı.

1960'lı yıllarda Lolita filmini çekmek üzere Birleşik Krallık'a gitti, yaşamının gerikalanını Hertfordshire'da satın aldığı Childwickbury Köşkü'nde geçirdi.

-Mükemmeliyetçiliğe takıntılı olan Kubrick, film yapım sürecini yönetmenlikten filmlere ve sahneleme tekniklerini araştırmaya özen göstererek oyuncular ile yakın işbirliği içinde çalıştı.

-Filmlerinde aynı sahneyi bir çok kez farklı açı ve yöntemlerle çekmek isterdi ve bu da oyuncular ile onun arasında birçok tartışmaya neden oldu. Oyuncular arasında ortaya çıkan tartışmalara rağmen, Kubrick'in filmlerinin çoğu sinematografide yeni bir dönem açtı. 2001'in Bilimsel,gerçekçi ve yenilikçi özel efektleri : 2001 Uzay yolculuğu (1968),sinema tarihinde en özgün filmlerden oldu, En İyi görüntü Efektleri dalında kişisel Oscar'ını kazandı

-18. yüzyılda geçen Barry Lyndon (1975) filmini kubrick mum ışığında çekti.lensler geliştirdi. Shining (1980), filminin ilk yönetmenlerinden biri oldu Steadicam stabilize görüntü teknikleri kullandı. Kubrick'in filmlerini tartşımalıydı ve ilk başlarda bir çok eleştiriler alırken, özellikle de Kubrick Popüler kültürde yerini aldı Birleşik Krallık'ta çekimde bulunduğu bir Clockwork Orange (1971) Oscar'a aday gösterildi., Altın Küre ve BAFTA Ödüllerialdı, Son filmi Gözler tamamen kapalıyı, ölümünden önce 1999'da tamamlandığında 70 yaşındaydı.

William Makepeace Thackeray'in bir romanının sinemaya uyarlanması olan Barry Lyndon, Jack Nicholson'ın oynadığı The Shining, savaş filmi Full Metal Jacket, Arthur Schnitzler'in Traumnovelle romanından uyarlanan ve Tom Cruise ile Nicole Kidman'ın oynadıkları, Eyes Wide Shhut’ı bitirdikten birkaç gün sonra ölen Kubrick; Birleşik Krallık'ta toprağa verilmiştir.

Dr. Garipaşk, satirik komedinin sinemadaki önemli olarak kabul edilir. Ancak Stanley Kubrick'i önemli yönetmenlerinden biri yapan, 1968 MGM Cinerama Yapımı olan 2001: Bir Uzay Macerası ve 1971 yapımı Otomatik Portakal'dır.

Ben daima hafifçe gerçeküstü çalışmayı ve onu gerçekçi bir tarzda sunmayı sevdim.

  • Kubrick 

 

İbrahim Şahin...

 Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)