Antik Mısırda Gebelik Testi Bakın Nasıl Yapılıyormuş? Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının keşfettiği Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında keşfedilen Smith Papirüsü ve

Antik Mısırda Gebelik Testi Bakın Nasıl Yapılıyormuş? Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının keşfettiği Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında keşfedilen Smith Papirüsü ve 1873 yılında keşfedilen Ebers Papirüsü’nde gebelik, varisler,idrar hastalıkları, ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer alıyordu. Müzelerde sergiye açılan  papirüslerde yer alan bilgilere göre, hamile olduğu düşünülen bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı yaparmış.

Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarını yaparmış. Hamile olduğu düşünülen kadının idrarıyla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse, hamile olduğu tespit edilirmiş.

İki kadının suladığı buğday ve arpa torbaları aynı zamanlarda çimlenirse hamile olmadığı ortaya çıkarmış. Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğundan dolayı, buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir başka şeklidir.

Mısırlıların kullandığı mükemmel yöntemde, doğacak bebeğin cinsiyeti de önceden tespit edilebiliyordu. Hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan, buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek, arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı anlaşılıyordu.

Prof. Julias Manger, 1933 yılında laboratuvarda kutuların içerisinde kurutma kağıtları üzerine yerleştirdiği buğday ve arpa tanelerini, idrarla sulayıp, Mısırlıların kullandığı gebelik ve cinsiyet belirleme yönteminin doğruluğunu onaylamıştır. Günümüzde kullanılan gebelik testleri de, kadının idrarındaki hormon seviyesinin yoğunluğuna göre sonuç verir ve aynı esaslara göre uygulanır.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!