İlk Selfie Çeken Kişi Kimdir?

Günümüzde çok fazla duyduğumuz selfie yani özçekim ilk olarak ne zaman çekilmiş olabilir. Amatör bir eczacı ve metalürji uzmanı olan Robert Cornelius Philadelphia büyük bir fotoğraf tutkunuydu. Bu tutkusu onu farkında olmadan ilk selfie çeken insan oldu.

Konuya ilk olarak Selfie Nedir ile başlamak istiyoruz. Selfie veya özçekim, bir dijital fotoğraf makinesi ya da kameralı cep telefonu ile çekilen oto-portre fotoğrafı türüdür. Bu fotoğraflar genellikle gündelik anlardan ve bir kamera ile yukarıdan kol boyu mesafesinden ya da ayna karşısından çekilmek suretiyle düzenlenir. 

Peki selfie çılgınlığının dünyayı sarması nasıl oldu? 

Geçtiğimiz yıllardaki Oscar ödül töreninde dünyaca tanınmış sunucu Ellen DeGeneres'in telefonu ile çektiği fotoğrafı twitterda paylaşmasının ardından twitter kullanıcılarının bu fotoğrafı çok kısa bir sürede 3.5 milyon kez retweetlemesiyle tüm dünyada selfie çılgınlığı başlamıştır. 

Bun olaydan bir süre sonra Amerika Başkanı Barack Obama'nın Nelson Mandela'yı anma töreninde Danimarka ve İngiltere başbakanlarıyla çektirdiği selfie çılgınlığın tuzu biberi oldu. 

Tüm bunlara rağmen aslında tarihte kendi fotoğraf makinaları ile oto-portre fotoğrafını çekilmesi yeni bir şey değildir. 

Fotoğraf makinasının keşfi ile başlayan selfienin tarihi 100 yılı aşkındır. 

Tarihte bilinen ilk selfie 1839 yılında çekilmiş bir otoportre. Fotoğraftaki kişi Robert Cornelius adlı bir Philadelphia’lı.  Amatör bir eczacı ve aynı zamanda metalürji uzmanı olan hastalık derecesinde de bir fotoğraf tutkunu Cornelius fotoğraf makinesinin keşif edilmesinden 10 yıl sonra ailesine ait bir depoda elindeki makinenin lensini kendisine doğru çevirerek çekmiş fotoğrafını. Fotoğrafının arkasına eklediği notta ise "Alınmış ilk ışıklı fotoğraf 1839" notunu eklemiş.

Robert Cornelius'un çektiği ilk selfie - Alınmış ilk ışıklı fotoğraf 1839

Daha sonraki yıllarda bir çok kişi kendi fotoğraflarını çekmeye devam etmiştir. Tarihin tozlu raflarından bir kaç selfie.

TARİHTEKİ İLK SELFIE ÖRNEKLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ İLERİ BUTONUNA TIKLAYINIZ.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)